Studijní program Český jazyk a literatura se zaměřením na vzdělávání pro střední školy je prvním stupněm k získání kvalifikace středoškolského učitele a tvoří celek s navazujícím magisterským programem Učitelství pro střední školy se specializací český jazyk a literatura, po jehož absolvování studenti získají plnou kvalifikaci k výuce na SŠ. Po bakalářském studiu mohou absolventi pracovat jako asistent pedagoga nebo vychovatel. Studenti jsou vzděláváni ve svých oborových předmětech zaměřených na dějiny české literatury a na lingvistiku a v předmětech pedagogicko-psychologických a didaktických. Součástí studia jsou také asistentské pedagogické praxe, které umožní absolventům poznat prostředí vybraných středních škol pod vedením zkušených uvádějících pedagogů.
Tento studijní program lze studovat pouze v kombinaci s dalším bakalářským programem se zaměřením na vzdělávání pro střední školy - viz možné kombinace.
Bakalářské studijní programy se zaměřením na vzdělávání pro střední školy tvoří celek s navazujícím magisterským programem Učitelství pro střední školy, které vede k získání odborné kvalifikace k výkonu povolání pedagogických pracovníků (středoškolského pedagoga) podle zákona Čj. MSMT-21271/2017-5a.
Studijní plán je k dispozici v portálu v části "Specializace programu"
ZDE.
Naučíte se:
Uplatníte se například jako:
Termín podání přihlášky: do 31. března 2023
V případě zájmu o více studijních programů je třeba vyplnit samostatnou přihlášku pro každý program.
Poplatek: 500 Kč
(V případě neúčasti u přijímací zkoušky, storna přihlášky nebo při vyřazení z přijímacího řízení z důvodu nesplnění vstupních podmínek se uhrazená částka nevrací.)
Podmínky pro přijetí ke studiu- Podání elektronické přihlášky.
- Uhrazení poplatku.
- Doložení středoškolského vzdělání s maturitou (nebo jeho zahraničního ekvivalentu).
- Další podmínky a všechny termíny jsou stanoveny v Rozhodnutí děkana o podmínkách pro přijetí ke studiu bakalářských studijních programů na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích pro akademický rok 2023/2024.
Přijetí bez přijímacích zkoušekStudium programu Český jazyk a literatura se zaměřením na vzdělávání pro SŠ neumožňuje přijetí bez přijímacích zkoušek.
Podoba přijímacích zkoušek: písemná zkouška
Písemná zkouška prověřuje znalosti z českého jazyka a z české a světové literatury v rozsahu výuky na gymnáziu:
- písemný test z českého jazyka: hláskosloví, morfologie, syntax, lexikologie, slovotvorba, pravopis, jazykovědná terminologie, schopnost přemýšlet o jazyce, základní jazykovědné příručky a odborné publikace.
- písemný test z české a světové literatury: základní fakta a historické souvislosti české a světové literatury, literárněvědná terminologie, literární druhy a žánry, rétorické figury, interpretace textu, základní oborové příručky a odborné publikace.
Hodnocení přijímacích zkoušek: ke studiu může být přijat uchazeč, který získá minimálně 25 bodů, maximálně může získat 100 bodů:
- písemný test z českého jazyka = max. 50 bodů
- písemný test z české a světové literatury = max. 50 bodů
Vyrozumění o přijetí ke studiuO přijetí, nebo nepřijetí uchazeče ke studiu rozhodne děkan FF JU. Případné kladné rozhodnutí o přijetí bude doručeno prostřednictvím elektronického informačního systému těm uchazečům, kteří zaškrtnutím příslušné možnosti v elektronické přihlášce k tomuto způsobu doručení dají souhlas. Přijatí uchazeči, kteří souhlas s elektronickým doručením neudělí, resp. všichni ostatní uchazeči, budou vyrozuměni doporučeným dopisem určeným do vlastních rukou na kontaktní adresu uvedenou v přihlášce ke studiu.
Studijní oddělení FF JU zajistí, aby do 14. července 2023 bylo odesláno všem uchazečům o studium vyrozumění o výsledku přijímacího řízení. Pokud se vrátí některá vyrozumění zpět na fakultu, budou doručena vyvěšením na úřední desce FF JU.
Studijní oddělení FF JU umožní po předchozí domluvě účastníkům přijímacího řízení v době úředních hodin nahlédnout do materiálů, které mají význam pro rozhodnutí o přijetí ke studiu.
O výsledcích přijímacího řízení je možné se informovat
online.