nazev obor pro diplom: NULL
nazev oboru: string(13) "Archivnictví"
nazev programu pro diplom: NULL
nazev programu string(13) "Archivnictví"
Archivnictví
- Fakulta: Filozofická
- Typ studia: navazující
- Doba studia: 2 roky
- Jazyk výuky: čeština
- Forma studia: prezenční
- Kód programu: N0322A120003
Popis programu
Informace o studiu
Oproti bakalářskému studiu, které je přednostně zaměřeno na práci s novověkým materiálem, je výuka rozšířena o získání detailnějších znalostí z období středověku. Studenti rovněž absolvují detailnější výuku některých pomocných věd historických, významných i z hlediska dalšího možného uplatnění (epigrafika, genealogie), a důkladněji se seznámí s některými speciálními typy pramenů (materiály městské a šlechtické provenience, ego-dokumenty). Během studia si studenti dále prohlubují znalosti z oboru archivnictví a speciální jazykové znalosti, v souvislosti s tím také získávají zkušenosti s edičním zpřístupňováním nejrůznějších druhů písemností. Rozšíření kompetencí nabízí výuka dějin novověké tištěné knihy, případně dalších povinně volitelných předmětů (dějiny umění, muzeologie a památková péče).
Studijní plán je k dispozici v portálu v části "Specializace programu" ZDE.
Studijní plán je k dispozici v portálu v části "Specializace programu" ZDE.
Možné kombinace
Profil absolventa
Naučíte se:- komplexní teoretické znalosti z archivní teorie a praxe, včetně spisové služby,
- širší znalosti z pomocných věd historických,
- širší znalosti potřebné pro práci s písemnými prameny nejrůznějšího druhu i jazyků (úředními i soukromými, psanými i tištěnými, českými, německými i latinskými, středověkými i novověkými),
- znalosti potřebné pro zpřístupňování a vydávání historických pramenů i pro jejich všestranné historické zpracování (včetně publikační činnosti),
- další znalosti cenné pro práci v paměťových institucích (dějiny tištěné knihy, muzeologie, památková péče).
- odborný pracovník v archivech nejrůznějších typů (státních, specializovaných, soukromých),
- odborný pracovník ve spisovnách veřejných úřadů i soukromých firem,
- odborný pracovník v orgánech státní správy (např. matriční úřady) i samosprávy,
- odborný pracovník v knihovnách (zejména s historickými fondy),
- odborný pracovník v muzeích, antikvariátech, antikvitách,
- odborný pracovník v památkové péči a v institucích souvisejících s ochranou a využitím kulturního dědictví,
- genealog,
- odborný nebo věděcký pracovník ve vědeckých institucích.
Přijímací řízení
Termín podání přihlášky: do 30. dubna 2024
V případě zájmu o více studijních programů je třeba vyplnit samostatnou přihlášku pro každý program.
Poplatek: 500 Kč
(V případě neúčasti u přijímací zkoušky, storna přihlášky nebo při vyřazení z přijímacího řízení z důvodu nesplnění vstupních podmínek se uhrazená částka nevrací.)
Podmínky pro přijetí ke studiu
V případě zájmu o více studijních programů je třeba vyplnit samostatnou přihlášku pro každý program.
Poplatek: 500 Kč
(V případě neúčasti u přijímací zkoušky, storna přihlášky nebo při vyřazení z přijímacího řízení z důvodu nesplnění vstupních podmínek se uhrazená částka nevrací.)
Podmínky pro přijetí ke studiu
- Podání elektronické přihlášky.
- Uhrazení poplatku.
- Doložení dokončeného bakalářského vysokoškolského vzdělání (nebo jeho zahraničního ekvivalentu) na studijní oddělení FF JU do 6. září 2024.
- Podmínky pro přijetí jsou stanoveny v Rozhodnutí děkana o podmínkách pro přijetí ke studiu navazujících magisterských studijních programů na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích pro akademický rok 2024/2025.
- Uchazeč/ka, který/á své bakalářské studium neabsolvoval/a v ČR nebo na Slovensku, doloží splnění podmínky dosažení vysokoškolského bakalářského vzdělání podle § 48 odst. 1 zákona o vysokých školách úředně ověřenou kopií zahraničního dokladu o zahraničním vysokoškolském vzdělání, který byl získán absolvováním studia ve vysokoškolském programu na zahraniční vysoké škole působící podle právních předpisů cizího státu a který v daném cizím státě opravňuje jeho držitele k přístupu ke studiu v magisterském studijním programu, který navazuje na bakalářský studijní program, a úředně ověřeným překladem tohoto dokladu do češtiny.
Podoba přijímacích zkoušek: ústní pohovor, v němž prokáže uchazeč znalosti z oboru archivnictví, z pomocných věd historických a dějin správy na úrovni bakalářského studia, předloží seznam přečtené odborné literatury, svou bakalářskou práci a případně seznam výsledků další vlastní činnosti (studentské soutěžní práce, publikované články, přednášky, účast na konferencích apod.). Student prokáže také znalost německého jazyka.
Hodnocení přijímacích zkoušek: ke studiu může být přijat uchazeč, který získá minimálně 30 bodů, maximálně může získat 100 bodů:
- znalost z oboru archivnictví, z pomocných věd historických a dějin správy, znalost německého jazyka (porozumění textu) = max. 60 bodů
- otázky vycházející z bakalářské práce uchazeče/uchazečky, předběžné téma diplomové práce = max. 40 bodů
Vyrozumění o přijetí ke studiu
O přijetí, nebo nepřijetí uchazeče/uchazečky ke studiu rozhodne děkan FF JU. Případné kladné rozhodnutí o přijetí bude doručeno prostřednictvím elektronického informačního systému těm uchazečům/uchazečkám, kteří/které zaškrtnutím příslušné možnosti v elektronické přihlášce k tomuto způsobu doručení dají souhlas. Přijatí uchazeči/přijaté uchazečky, kteří/které souhlas s elektronickým doručením neudělí, resp. všichni ostatní uchazeči/uchazečky, budou vyrozuměni doporučeným dopisem určeným do vlastních rukou na kontaktní adresu uvedenou v přihlášce ke studiu.
Studijní oddělení FF JU zajistí, aby do 21 dnů po ukončení období konání přijímacích pohovorů bylo odesláno všem uchazečům o studium vyrozumění o výsledku přijímacího řízení. Pokud se vrátí některá vyrozumění zpět na fakultu, budou doručena vyvěšením na úřední desce FF JU.
Studijní oddělení FF JU umožní po předchozí domluvě účastníkům přijímacího řízení v době úředních hodin nahlédnout do materiálů, které mají význam pro rozhodnutí o přijetí ke studiu.
O výsledcích přijímacího řízení je možné se informovat online.
Něco navíc
- Absolvent si poradí s různými historickými dokumenty a prameny.
- Možnost zapojení do vědeckých projektů ústavu nebo spolupráce s různými archivy, příp. i absolvování studijního pobytu v zahraničí.
- Studenti Archivnictví mají možnost se zapojit do studentské sekce České archivní společnosti a získat od ní podporu pro svou odbornou činnost.
- Archivy v ČR patří mezi nejmodernější na světě (tzv. český archivní zázrak).
- Zajímavé mimořádné přednášky domácích i zahraničních odborníků.
Kontakt
Tel.: 389034811
E-mail: