Textové struktury a diskurzní vztahy

Společný workshop výzkumného centra FF JU Teorie, metody a modely v současném jazykovědném výzkumu a Ústavu formální a aplikované lingvistiky MFF UK.

1. 12. 2022 proběhl na FF JU společný workshop „Textové struktury a diskurzní vztahy“ Výzkumného centra FF JU a Ústavu formální a aplikované lingvistiky MFF UK. Přednášející se ve svých vystoupeních zaměřili na otázky globálních textových struktur a jejich vztahu k lokálním jevům, na analýzu textových konektorů a na teoretická východiska celostních přístupů k analýze jazyka a textu. S ohledem na zaměření obou pracovišť byla reflektována i role komputačních nástrojů pro výklad textových a diskurzních jevů.

Na úvod bylo představeno nové tematické číslo časopisu Écho des études romanes: „Linguistique textuelle – linguistique de corpus“, na kterém se podíleli francouzští a čeští autoři (https://www.eer.cz/current_issue.php). Mezi českými autory figurují zástupci obou pracovišť, která tento společný workshop pořádala (Výzkumné centrum FF JU a Ústav formální a aplikované lingvistiky MFF UK).