• Úvod
  • Fakulta
  • Aktuálně
  • Kniha CHÓR A DISONANCE získala cenu Magnesia Litera 2023

Kniha CHÓR A DISONANCE získala cenu Magnesia Litera 2023

Kniha Chór a disonance získala cenu Magnesia Litera 2023 v kategorii Litera za naučnou literaturu. Kniha je volným pokračováním předchozí třísvazkové řady Dějiny nové („nové“) moderny a součástí dlouhodobého projektu Centra pro výzkum novější české literatury a literární teorie Filozofické fakulty JU.


Autorský tým, který tvoří literární a umělečtí historici a teoretici z filozofických fakult Jihočeské a Karlovy univerzity v čele s profesorem Vladimírem Papouškem, zvítězil s knihou Chór a disonance v kategorii Litera za naučnou literaturu českého literárního ocenění Magnesia Litera. Posláním této ceny, kterou od roku 2002 každoročně uděluje Sdružení Litera, je podpora a popularizace kvalitních knih. Kolektivní monografie Chór a disonance vyšla na konci roku 2022 pod nakladatelstvím Akropolis (Filip Tomáš) ve spolupráci s Centrem pro výzkum novější české literatury a literární teorie Filozofické fakulty JU. O grafickou úpravu se postaralo studio Stará škola.

Slavností vyhlášení vítězů proběhlo 17. dubna 2023 na Nové scéně Národního divadla v Praze. Cenu převzal profesor Vladimír Papoušek. Autorskému týmu srdečně gratulujeme!

O knize Chór a disonance na webu Magnesia Litera:

Proměna společenské a kulturní atmosféry po státním převratu v únoru 1948 se promítla i do svébytné sféry literatury v celé její roli a šíři zájmu. Autoři této úctyhodné monografie uvedli kulturní a ideové souvislosti doby do širšího kontextu. Vznikla tak přínosná mezioborová syntéza, svědectví o celospolečenské manipulaci ve jménu socialistického realismu a vize lepší beztřídní společnosti. Zájem autorů se soustředí nejen na oficiální literaturu a její tvůrce, ale všímá si i aktivit vzdorujících jedinců či skupin, které usilovaly o svobodný projev a autonomní tvůrčí gesto. Není přitom opomenuta ani proměna jednotlivých literárních žánrů – lyriky, epiky a dramatu.

Fotogalerie

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice +420 387 774 801 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice+420 387 774 801 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1