Centrum pro výzkum novější české literatury a literární teorie
Cíle
V návaznosti na přechozí výzkumnou a tvůrčí činnost týmů soustřeďujících se postupně pod projekty Výzkumných záměrů MŠMT, Centra pro výzkum avantgardy MŠMT a výzkumného centra FF JU, která na tyto projekty navazovala, je cílem připravovaného projektu pokračovat a rozvíjet témata strukturovaná v minulých obdobích a zároveň koncipovat nová, derivující z badatelské problematiky a otázek vznikajících v průběhu realizace předchozích výzkumných úkolů.
Badatelská témata a výstupy vědecké práce:
Hlavním výstupem bude souborná monografie. Dále pak odborné články a mezinárodní workshop.
Složení výzkumného týmu:
Interní:
Externí:
- Mgr. et Mgr. Eva Blinková Pelánová, Ph.D.
- Mgr. Michal Fránek, Ph.D.
- doc. Mgr. Erik Gilk, Ph.D.
- Mgr. Martin Hrdina, Ph.D.
- Mgr. Petra Ježková, Ph.D.
- doc. Mgr. Jiří Koten, Ph.D.
- doc. PhDr. Jiří Kudrnáč, CSc.
- Prof. PhDr. Dagmar Mocná, CSc.
- Mgr. Zuzana Urválková, Ph.D.
- Mgr. Jana Vrajová, Ph.D.
Tým bude zkoumat rétorické strategie – interpretaci, kritiku a komparatistické aspekty provázející dobové usazování se určitých děl v národním či nadnárodním kánonu, dále pak způsoby pronikání překladových děl do českého prostředí, stejně jako kanonizaci českých literárních děl v zahraničí.
Hlavní výstupy: Budou stanoveny postupně, předpokládají se souborné i individuální monografie a články na dané téma, uspořádání mezinárodní konference.
Složení výzkumného týmu:
Východiskem tohoto tématu bude zkoumání pojmového aparátu amerického filosofa Johna Searla explikovaného zejména v jeho dílech The Construction of Social Reality, Making the Social World a Expression and Meaning v dialogu analytické filosofie, estetiky a literární vědy.
Hlavní výstupy: Komentovaný překlad Searlovy knihy The Construction of Social Reality, monografie složená ze studií na výše uvedená dílčí témata (napsaná v angličtině a směřovaná do prestižního zahraničního nakladatelství typu Routlege) a dva mezinárodní workshopy.
Tým:
Projekt navazuje na předchozí syntetická díla tří dílů Dějin nové moderny a Dějin české literatury 1947–1963. Cílem je připravit nový syntetický svazek analyzující literaturu a kulturní kontext zejména 60. let a počátků takzvané normalizace na přelomu let 60. a 70., kdy docházelo opět k radikálním zásahům do přirozeného vývoje českého písemnictví.
Tým:
- prof. PaedDr. Vladimír Papoušek, CSc.
- prof. PaedDr. Michal Bauer, Ph.D.
- doc. PhDr. Jan Wiendl, Ph.D.
- doc. Mgr. Libuše Heczková, Ph.D.
- prof. PhDr. Ondřej Pešek, Ph.D.
- prof. Dr. phil. Josef Vojvodík, M.A.
- PhDr. Marie Langerová, CSc.
- prof. PhDr. Jiří Pelán, Ph.D.
- Mgr. Martin Dvořák, Ph.D.
Setkání členů výzkumného centra k přípravě Dějin české literatury 1963-1971 - Český Krumlov, 15. - 16. 11. 2022