FF JU se připojila k celorepublikové akci na podporu humanitních oborů

Den učitelů 28. 3. 2023 se nesl v duchu podpory filozofických fakult a humanitních oborů. FF JU se spolu s dalšími 12 fakultami v ČR zapojila do protestu proti podhodnocení humanitních oborů. Hodinový program nazvaný Bez filozofických fakult to nemá smysl proběhl od 13 do 14 hodin ve vestibulu FF JU.

Na problematiku podhodnocení humanitních oborů již delší dobu upozorňuje Asociace děkanů filozofických fakult a akademické senáty všech českých FF:

Filozofické fakulty napříč Českou republikou se často ocitají v začarovaném kruhu – podhodnocení vede k logickému omezování činnosti, které pak opravňuje ubírat na finanční podpoře. Happening na FF JU proběhl s cílem upozornit nejen na finanční situaci v humanitních oborech, ale i na fakt, že ačkoliv filozofické fakulty tvoří jeden ze základních pilířů českého i západního univerzitního systému, jejich společenský význam je často podceňován.

Program byl zahájen proslovy zástupců FF JU. Na úvod pronesl svou řeč Mgr. Michal Hořejší, Ph.D., následoval proslov děkana FF JU prof. PhDr. Ondřeje Peška, Ph.D., studenty zastoupila Ráchel Pabianová a společné prohlášení přečetla Mgr. Vera Kaplická Yakimova, Ph.D. Následovalo promítání videa absolventů a studentů FF JU s názvem Filozofická fakulta – a k čemu?, ve kterém odpovídali na otázku, co jim studium na FF JU dalo. Následovalo vyvěšení transparentu s nápisem SLABÉ FF = SLABÁ SPOLEČNOST před budovu FF JU.