Nová kniha pracovníků Ústavu věd o umění a kultuře

Podrobnosti o nové knize.

Nová kniha pracovníků Ústavu věd o umění a kultuře je na světě. Zbožnost, účelnost a reprezentace. Zařizování kostelů na schwarzenberských panstvích v 17. a 18. století z pera Michala Šroňka, Kateřiny Horníčkové a Jana Ivanegy je výsledkem projektu financovaného Grantovou agenturou České republiky v letech 2016‒2018, řešeného na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity. Jeho základem byla důkladná heuristická práce ve schwarzenberských archivních fondech, která vynesla na světlo unikátní kolekci návrhů barokního vybavení kostelů a dalších pramenů k mecenátu tohoto významného šlechtického rodu především v jižních Čechách. Studie a katalog zpracovávající více než devadesát položek odhalují různé úrovně objednavatelských vazeb a mechanismy patronátní komunikace, které dokládají postupy a způsoby rozhodování při realizaci jednotlivých zakázek. Ty směřovaly do venkovského nebo maloměstského prostředí, a také do kaplí vrchnostenských rezidencí. Knihu o rozsahu 229 stran vybavenou bohatým obrazovým doprovodem a německým resumé vydala Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích v nakladatelství Episteme. Publikaci je možné zakoupit prostřednictvím internetového knihkupectví Kosmas nebo v prodejně skript v Akademické knihovně za 300 Kč.