Španělština ve střední Evropě: mezinárodní workshop

visegrad_fund_logo_blue_800px-1

Dne 19. 10. 2023 se na Filozofické fakultě JU konal mezinárodní workshop «El español como lengua extranjera en Europa Central (2004-2020). Enfoque demolingüístico». Na workshopu vystoupili hispanisté z několika evropských univerzit: Jagelonské univerzity v Krakově (prof. Andrzej Zieliński), Slezské univerzity v Katovicích (dr. Cecylia Tatoj), Univerzity v Szegedu (prof. Tibor Berta), Univerzity Komenského v Bratislavě (dr. Mária Medvecká, dr. Radana Štrbáková), Univerzity v Heidelbergu (dr. Héctor Álvarez Mella) a Jihočeské univerzity (dr. Jana Pešková, Ústav romanistiky FF JU).


Cílem workshopu bylo seznámit s dílčími výsledky projektu Spanish as a foreign language in Central Europe: A demolinguistic approach (2004–2020), v němž je mapována pozice španělštiny jako cizího jazyka ve vzdělávacích systémech České republiky, Polska, Maďarska a na Slovensku v kontextu ostatních cizích jazyků vyučovaných v jednotlivých zemích. Více zde. Workshop byl zorganizován z prostředků grantu Mezinárodního visegrádského fondu (International Visegrad Fund).

Akce se účastnili studenti a vyučující španělštiny z univerzitních pracovišť a škol ze zemí střední Evropy a Španělska. Mezinárodní účast byla zajištěna i díky možnosti online připojení.  Workshop zahájili proděkan pro vědu a výzkum prof. PaedDr. Vladimír Papoušek, CSc., a proděkan pro akreditace a řízení kvality a ředitel Ústavu romanistky FF JU, prof. PhDr. Jan Radimský, Ph.D. Podporu projektu vyjádřili rovněž zástupci jedné z nejvýznamnějších institucí zabývající se výukou španělského jazyka Instituto Cervantes – za Instituto Cervantes v Praze pan Gonzalo Manglano De Garay, za Instituto Cervantes v Bratislavě paní Isabel Iglesias Blanco, kteří se účastnili online.

Během workshopu konaného na Filozofické fakultě JU v Českých Budějovicích byla věnována pozornost studiu španělštiny v oblasti primárního vzdělávání (ISCED1) a sekundárního vzdělávání (ISCED 2/3). Na duben 2024 je plánován workshop v Bratislavě, kde bude problematika výuky cizích jazyků v daných zemích rozšířena i na oblast vysokého školství.  Celý projekt je součástí obsáhlejšího projektu Spanish in Europe (více zde), jehož cílem je podat kvantitativní a kvalitativní popis jazykové a kulturní geografie španělštiny a jejích mluvčích se zvláštním zaměřením na dynamiku migrace, demografie a vzdělávání.

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice +420 387 774 801 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice+420 387 774 801 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1