Romanisté oslavili své 30. výročí

Ve dnech 9. a 10. 6. 2022 proběhla na půdě Filozofické fakulty JU oslava 30. výročí vzniku jihočeské romanistiky. Připravená výstava připomenula zásadní momenty a vývoj studia románských jazyků na jihu Čech od roku 1991, kdy byla založena Katedra romanistiky na Pedagogické fakultě JU, až po současné působení Ústavu romanistiky na Filozofické fakultě JU, který byl založen 1. 9. 2007. Další bohatý program byl věnován především středoškolákům, kteří se francouzštinu, španělštinu nebo italštinu již učí.

Ústav romanistiky Filozofické fakulty JU připravil na červen pestrou výstavu mapující vývoj jejich pracoviště, která byla společně s celou oslavou slavnostně zahájena ve čtvrtek 9. 6. ve vestibulu Filozofické fakulty JU. Kromě vzpomínání na uplynulých 30 let nechybělo ani narozeninové blahopřání jihočeské romanistice do let budoucích, které bylo doprovozeno symbolickým křtem pamětní knihy.

V pátek 10. 6. dorazilo na 200 středoškolských studentů, pro které byl připraven zábavný program plný interaktivních her, které přiblížily francouzskou, italskou a španělskou kulturu a jazyk. Studenti, absolventi i zájemci z řad široké veřejnosti se setkali s rodilými mluvčími a vyučujícími Ústavu romanistiky FF JU. Nechybělo ani romanistické kino nebo komentovaná prohlídka budovy FF JU a kampusu. Hlavním bodem pátečního programu byly dvě velké besedy s bývalými studenty pojmenovaná Na vlnách FrItES. Pozvání přijalo celkem 16 úspěšných absolventů francouzštiny, španělštiny a italštiny, kteří zavzpomínali na své studium a pohovořili o svém uplatnění na trhu práce a dalších aktivitách spjatých s románskými jazyky. Završení oslav s muzikou a tancem vypuklo téhož dne večer v univerzitním klubu Kampa.