Na FF JU proběhla konference Francouzsko-česká setkávání v proměnách času

Stejně jako včera, tak i dnes čtení knih z různých kulturních oblastí přitahuje pozornost literárních teoretiků i běžných čtenářů. Listování knihami se pak může stát vyzváním na cestu: Jet do Čech číst a překládat ... / Jet do Francie za novým poznáním! 8. mezioborová konference Francouzsko-česká setkávání v proměnách času se zaměřila na Francii v Čechách a Čechy ve Francii a jejich setkávání v průběhu času.

Ústav romanistiky Filozofické fakulty JU a Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích uspořádaly ve dnech od 16. 9. do 19. 9. 2022 konferenci Francouzsko-česká setkávání v proměnách času. Konference byla formálně zahájena v sobotu 17. 9., následovaly příspěvky pod tematickou sekcí „Knihy a knižní sbírky jako svědci čilých vztahů a vzájemných výměn mezi Francií a českými zeměmi“. Součástí programu byla i exkurze do Vyššího Brodu, kde účastníci navštívili klášterní knihovnu.

V neděli 18. 9. pokračovaly přednášky na téma „Překlad jako prostředník kulturní francouzsko-české výměny“. Návštěvníci po přednáškách na FF JU tentokrát navštívili Český Krumlov a barokní operu La Vaghezza del Fato (Giovanni Buonaventura Viviani) v zámeckém divadle.

V pondělí 19. 9. byly představeny poslední dvě sekce – „Francouzská a česká literatura a kultura, jejich vzájemná inspirace“ a „Respektované nebo opomíjené osoby a osobnosti jakékoli oblasti lidské činnosti mezi českými frankofily a francouzskými čechofily“. Závěrem dne byla 8. mezioborová konference slavnostně ukončena.

Konference navázala na tradici sympozií k dějinám knižní kultury (1999 – Český Krumlov, 2002 – Jindřichův Hradec, 2005 – České Budějovice, 2008 – Praha, 2011 – Oponice na Slovensku, 2014 – Český Krumlov, 2017 – Brno). Sympozia byla zaměřena na studium šlechtických, klášterních a měšťanských knihoven a umožnila vědeckou výměnu mezi badateli a vyučujícími, kteří se zajímají o kulturní historii v interdisciplinárním a mezinárodním kontextu.