Delegace FF JU na Université de Montréal v Kanadě

Ve dnech 26. 11. až 2. 12. 2023 uskutečnila delegace FF JU pracovní návštěvu Université de Montréal v Kanadě s cílem prohloubit spolupráci navázanou v roce 2018.

Ve dnech 26. 11. a 2. 12. 2023 přeletěla tříčlenná delegace z naší fakulty Atlantický oceán. Cílem cesty byla Kanada, konkrétně Montréal a tamní Université de Montréal (UdeM). S touto největší frankofonní univerzitou mimo Francii spolupracuje Filozofická fakulta JU již od roku 2018. Navázaná spolupráce pokračuje navzdory covidovým peripetiím, nejlepším dokladem je úspěšná vědecká konference „Journées quebécoises“ uspořádaná za účasti šesti quebeckých kolegů v Českém Krumlově v říjnu loňského roku.

S cílem upevnit a prohloubit navázanou spolupráci vyrazili do Montréalu prof. PhDr. Ondřej Pešek, PhD., děkan FF JU; PhDr. Jan Radimský, PhD., ředitel Ústavu romanistiky FF JU a proděkan pro akreditace a řízení kvality; a JUDr. Mgr. Ivo Petrů, Ph.D., vedoucí oddělení francouzské filologie Ústavu romanistiky FF JU a předseda spolku Alliance française Jižní Čechy (AF JČ).

Program cesty byl bohatý na formální setkání na tamní Filozofické a Přírodovědecké fakultě (Faculté des Arts et des Sciences) i neformální utužování vztahů nad dobrým jídlem na různých místech pulzující metropole frankofonní Kanady. Delegace navštívila různá univerzitní pracoviště, vedle fakultních prostor ocenila výborně fungující univerzitní knihovnu. Setkala se se zástupci obou hlavních oblastí spolupráce, tedy kolegy z Ústavu frankofonních literatur (Département des littératures de langue française) a z Ústavu lingvistiky a překladu (Département de linguistique et de traduction), jakož i s kolegy, kteří mají na starost zahraniční spolupráci a mezinárodní výměny.

S kolegy byl diskutován možný rozvoj spolupráce v pedagogické a vědecké rovině, stejně jako možnosti studentských i výukových mobilit. Ve vědecké oblasti se otevírají nové cesty např. v projektu výzkumu historie výuky francouzského jazyka, jakož i v oblasti výzkumu starofrancouzské a provensálské literatury. Podobně jako při výzkumu právní terminologie v projektu LegTerm, který prof. Radimský a dr. Petrů představili v rámci prestižního semináře RALI-OLST.

V oblasti mobilit je v plánu recipročně rozvíjet stáže a studijní pobyty quebeckých studentů na JU resp. českých studentů na UdeM, delegace o tom hovořila mj. s Adèle Blanchard, která úspěšně uskutečnila tříměsíční stáž v Českých Budějovicích na jaře letošního roku.

Delegace odjela domů s dobrým pocitem řádně odvedené práce, a také bohatší o kulturní zážitky, když si nenechala ujít hokejový zápas místních Canadiens ve věhlasné NHL. Ti svůj zápas sice prohráli, spolupráce mezi FF JU a UdeM má ale před sebou bezesporu úspěšnou budoucnost!