
O události
Literární věda se tradičně soustředí především na zkoumání literárních děl a jejich genetických a vývojových souvislostí a stranou obvykle zůstává to, co je pro existenci literatury neméně významné – zkoumání její recepce. Dvojnásob významné je to u literárního díla v cizojazyčném prostředí, ve kterém dílo začíná žít a rezonovat zpravidla až po vydání jeho překladu. Zásadní roli přitom hraje skutečnost, zda se podaří u potenciálních čtenářů rozšířit povědomí o existenci díla a touhu si jej přečíst. V jejich porozumění a ocenění díla pak nepochybně hraje roli odlišný kulturní kontext, ve kterém tyto akty probíhají, stejně jako paratextové zprostředkování díla.
Mezinárodní konference „Světová literatura v Čechách – česká literatura ve světě“ si klade za cíl identifikovat faktory, které hrají roli při komunikaci mezi světovou a českou literaturou, a zasadit je do širšího teoretického rámce přenosu kultury, zmapovat teoretické a metodologické otázky výzkumu recepce, ohledat život konkrétních děl v cizím prostředí i související problematiku jejich překládání, vydávání, interpretačního zprostředkování a propagace.
Příspěvky budou reflektovat následující tematické okruhy:
- možnosti a limity zkoumání života uměleckého díla z hlediska literární teorie
- možnosti a limity zkoumání života uměleckého díla z hlediska literární historie
- život děl světové literatury v Čechách
- život děl české literatury ve světě
- otázky překladu a vydávání literatury v cizojazyčném prostředí
- propagace literatury v éře internetu
→ PROGRAM
Konference se uskuteční 6. a 7. října 2021 na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity (Branišovská 31a, České Budějovice).
Jednacími jazyky konference budou čeština a angličtina.
Organizační výbor konference:
prof. Vladimír Papoušek, CSc.
prof. Tomáš Kubíček, Ph.D.
doc. Ladislav Nagy, Ph.D.
Mgr. David Skalický, Ph.D.
Powered by iCagenda