Kodikologická exkurze do Prahy (16. března 2023)

Ve čtvrtek 16. března 2023 se konala již tradiční kodikologická exkurze do Prahy, určená studentům I. ročníku bakalářského studia. Jejím cílem byla nejprve návštěva největší a nejvýznamnější soukromé knihovny v ČR – Knihovny Královské kanonie premonstrátů na Strahově, kde nás provedl a poskytl odborný výklad správce sbírky rukopisů Mgr. Jan Pařez, Ph.D., obdivovat bylo možno zejména Teologický a Filosofický sál.

Odpolední program tvořila návštěva Národní knihovny ČR v Klementinu, především prohlídka Barokního knihovního sálu, tvořícího součást původní jezuitské knihovny. Výklad nám poskytla zástupkyně vedoucího Oddělení rukopisů a starých tisků Mgr. Tereza Paličková, která nás nechala nahlédnout i do dalších historických prostor (Matematický sál) a poté představila panelovou výstavu „Krása šlechtických exlibris a supralibros“, na níž se podílela jako spoluautorka.

Završením exkurze byla návštěva výstavy „Ošklivé rukopisy Kříže z Telče (1434–1504)“, přibližující bohatou a mnohostrannou činnost významného písaře a kopisty spjatého i s jihočeským prostředím (velkou část života prožil v třeboňském klášteře, kde nakonec i zemřel). Díky písařské činnosti Kříže z Telče se zachovala značná část středověkých prací různého druhu (počínaje biblemi přes Husovy spisy či milostnou poezii po medicínská nebo astronomická pojednání, právní předpisy či různé hospodářské a jiné rady), jeho texty poskytují jedinečné svědectví o středověkém myšlení a kultuře, a to přesto, že příslušné rukopisy nepatří ani mezi nejkrásnější, ani nejčitelnější.

Doplňující program exkurze představovala procházka napříč všemi původními pražskými městy (Nové Město, Staré Město, Hradčany, Malá Strana) s možností setkat se cestou s nejvýznamnějšími památkami (Václavské náměstí, kostel Panny Marie Sněžné, Můstek, Ovocný trh se Stavovským divadlem a Karolinem, Staroměstské náměstí s Týnským kostelem, Staroměstskou radnicí a dalšími památkami, Rudolfinum, Staré zámecké schody, Pražský hrad, Hradčanské náměstí a hradčanské paláce, Pohořelec, Úvoz, Nerudova ulice, Sněmovní ulice, kostel sv. Tomáše, Malostranské náměstí a kostel sv. Mikuláše, Karlův most).