Pracovníci fakulty jednali o managementu vědy a vzdělávání na univerzitách v Birminghamu a Mnichově

V týdnu od 12. do 16. září 2022 proběhly další stáže pracovníků Filozofické fakulty v souvislosti s řešením projektu Rozvoj JU – Kapacity pro VaV II. V Birminghamu se jednalo o rozvoji anglistiky, v Mnichově o historických vědách.

Cílem aktivity je podpora mezinárodní spolupráce v oblasti vědy a výzkumu, nastavení strategického řízení výzkumné organizace a internacionalizace JU. Za tímto účelem fakulta uskutečňuje výjezdy manažerských, akademických a dalších pracovníků na významná výzkumná pracoviště v evropském prostoru i mimo něj.

Na pilotní stáž v Salamance, která proběhla v říjnu 2021, nyní souběžně navázaly výjezdy na britskou University of Birmingham (UoB) a německou Ludwig-Maxmilians-Universität München (LMU).

Intenzivního jednání s týmem Birmingham International Academy UoB se účastnil doc. PhDr. Ladislav Nagy, Ph.D., ředitel Ústavu anglistiky, Mgr. Helena Lohrová, Ph.D., odborná asistentka UAN FF a absolventka doktorského studia na tamní univerzitě, a Mgr. Markéta Šmídová, Ph.D., metodička projektové aktivity za FF. Předmětem rozhovorů byl vzájemný přenos know-how v oblasti strategického řízení, porovnání systémů hodnocení univerzit a posilování pozic v rámci QS rankingu, které za UoB představil např. Gareth Mainwaring, ředitel provozu a rozvoje BIA. S Hayley Maxwell, akademickou ředitelkou BIA a vedoucí English for Academic Purposes, a Richardem Woodwardem, vyučujícím EAP, byl pak diskutován rozvoj učitelských praxí pro studenty a udržitelnost spolupráce s UoB v pobrexitové a postcovidové době s ohledem na financování vzájemné mobility.

Silnou stránkou UoB je vyspělost v oblasti využití moderních technologií ve výzkumu a vzdělávání, o němž referoval Ian Martin, manažer krátkodobých kurzů BIA a expert na e-learning, který na toto téma bude přednášet i studentům FF JU při své nadcházející návštěvě Českých Budějovic. Naši pracovníci během stáže také uskutečnili evaluační pohovor se studentkami učitelství angličtiny, které na partnerské univerzitě právě završily své dvouměsíční učitelské praxe na pozici Clasroom/Administrative Assistant on Pre-sessional English Programme. Věříme, že budou inspirací i pro další stážisty.

Podobně na LMU bylo hlavním bodem setkání prof. PhDr. Václava Bůžka, CSc., ředitele Historického ústavu, a PhDr. Pavla Krále, Ph.D., proděkana pro zahraniční vztahy a rozvoj a odborného asistenta UHE FF, s mnichovskými kolegy strategické řízení univerzity. Děkan Fakulty historie a umění LMU a vedoucí oddělení dějin raného novověku, Prof. Dr. Arndt Brendecke, spolu s Prof. Dr. Markem Hengererem, expertem na dějiny západní Evropy v raném novověku, se při prezentaci LMU zaměřili na hodnocení vědy, rozvoj měkkých dovedností, celoživotní vzdělávání, zvyšování kvalifikace vědeckých i administrativních pracovníků či internacionalizaci vědy a výzkumu nejen v oblasti historie.

Návštěva mnichovské univerzity však fakultě zprostředkovala i další významné kontakty na Dr. Jareda Warrena, odborníka na dějiny střední a východní Evropy, či historika Boba Harrise z oxfordské univerzity, který krátkodobě působí na LMU. Za úspěch považujeme také dojednání podpisu interinstitucionální dohody o výměně studentů a vyučujících v oboru historie a archeologie, jehož cílem bylo mj. vyjít vstříc badatelskému záměru doktorandky UAR FF.

V rámci networkingu delegace FF JU spolu se zahraničními kolegy navštívily např. také Bavorský státní archiv, Královskou rezidenci Mnichov či Birmingham Municipal Bank, někdejší spořitelnu, která nyní tvoří nedílnou součást zázemí birminghamské univerzity.

V nadcházejících týdnech se z projektu uskuteční závěrečné stáže na výzkumných institucích v Římě či Innsbrucku a fakulta bude rovněž hostit zahraniční experty z univerzity v kanadském Montréalu.

Aktivita Internacionalizace na fakultě probíhá za podpory Evropských strukturálních a investičních fondů, v rámci projektu Rozvoj JU – Kapacity pro VaV II, reg. č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_054/0014638 z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.

obrazek1