Skip to main content

Opatření ředitele Archeologického ústavu

k podobě disertačních prací, průběhu jejich obhajob a průběhu doktorských státních závěrečných zkoušek

Opatření ředitele Archeologického ústavu FF JU

 

Na základě jednání oborové rady doktorského studijního programu Archeologie ve FF JU ze dne 12. 2. 2021 vydává ředitel Archeologického ústavu FF JU následující opatření, týkající se podoby disertačních prací, průběhu jejich obhajob a průběhu státních závěrečných zkoušek.

 

1) Obecná podoba disertačních prací na FF JU je dána články 8 a 9 Řádu doktorského studia na Filozofické fakultě JU (pro bezkreditní i kreditní formu studia) a způsob jejího zveřejnění zejm. Opatřením rektora (č. R 452 ze 4. 12. 2020) ke zveřejňování bakalářských, diplomových, disertačních, rigorózních a habilitačních prací. V souladu s odstavcem č. 3 článku 9 Řádu doktorského studia na FF JU vydáváme následující nařízení:

Disertační prací (dále DP) prokazuje student doktorského studijního programu schopnost samostatné vědecké a výzkumné činnosti. DP má dvě možné formy, z nichž jednu si student po konzultaci se svým školitelem zvolí:

a) Forma rukopisu monografie, v níž lze ovšem využít i již uveřejněné nebo k uveřejnění přijaté publikace studenta. V této formě DP může ovšem student citovat vlastní práce nebo převzít jejich části v rozsahu svého spoluautorství. Tento svůj podíl musí kandidát uvést. 

b) Forma článková (v kvalitě IF WoS nebo Scopus). DP se skládá minimálně ze dvou článků, které jsou tematicky klíčové a u nichž musí být kandidát prvoautor, a minimálně ze dvou dalších článků, kde být prvoautorem nemusí. Jeden z článků nemusí být ještě publikován, ale musí již přijat do tisku, ostatní články musí být publikované. Tato forma DP ale musí obsahovat tematický úvod s literárním rozborem problematiky a relevantní závěr, který v podrobných bodech popisuje výsledky DP a zařadí je do patřičných souvislostí.

Každá odevzdaná DP bude posuzována individuálně. Příslušný školitel garantuje potřebnou úroveň dané práce, včetně adekvátního rozsahu. DP monografické formy musí mít minimálně 135 000 znaků (bez příloh a bez seznamu literatury a dalších zdrojů), její rozsah by neměl překročit 800 000 znaků. Rozsah DP formy článkové je dán existencí čtyř nebo více článků; úvod by měl být v rozsahu min. 10 000 znaků, závěr rovněž v rozsahu min. 10 000 znaků. Další formální náležitosti disertačních prací vycházejí z oborových zvyklostí (např. citace dle standardů v Archeologických rozhledech).

V souladu s Řádem doktorského studia (článek 8, odstavec 1) se DP v obou formách (monografické i článkové) odevzdávají ve 4 výtiscích a zároveň na elektronickém nosiči. Protože i článková forma DP obsahuje dosud nezveřejněné textové části, uveřejní se i tato forma DP celá ve STAGu.

 

2) Průběh obhajob disertačních prací na FF JU je dán článkem 8 Řádu doktorského studia na Filozofické fakultě JU.

 

3) Průběh státní doktorské zkoušky na FF JU je dán článkem 7 Řádu doktorského studia na Filozofické fakultě JU. Pro potřeby Archeologického ústavu FF JU vydává ředitel následující specifikaci:

Státní doktorská zkouška bude vycházet z tématu studentovy disertační práce. Student si po dohodě se školitelem připraví seznam 5 témat z oblasti archeologie konkrétního úseku minulosti nebo konkrétního archeologického fenoménu, archeologické teorie či metodologie. V písemné formě bude tento seznam témat v předstihu rozeslán členům komise pro státní doktorskou zkoušku. Při vlastním průběhu státní závěrečné zkoušky vybere komise alespoň dvě z navržených témat, o nichž se následně povede rozprava se studentem. Student přitom bude povinen prokázat výbornou znalost daného tématu v širších evropských souvislostech, a to včetně relevantní literatury.

 

V Českých Budějovicích dne 18. 3. 2021

 

doc. Mgr. Ondřej Chvojka, Ph.D., v. r.

ředitel Archeologického ústavu FF JU

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1