Skip to main content

Habsburkové v českých a středoevropských dějinách počátkem novověku
navrh-uvodni

Kdy:
29.8.2024 - 5.12.2024

Kde:
Zámecká lékárna Třeboň, Březanová 118, 379 01 Třeboň

O události


Přednášky se uskuteční v Zámecké lékárně Třeboň, Březanová 118, 379 01 Třeboň, vždy od 18:00 hodin.

Více informací o jednotlivých přednáškách a prodeji vstupenek na https://www.zameckalekarnatrebon.cz/p-vypis-akci.html?actions=20.


29. 8. 2024

  • Václav Bůžek: Habsburkové a poslední Rožmberkové

Přednáška se zaměří na objasnění osobních, politických, náboženských, a zvláště kulturních vztahů mezi prvními Habsburky na českém trůnu a oběma posledními Rožmberky. Pozornost bude věnována habsburským návštěvám v rožmberských rezidencích na jihu Čech i cestám Viléma z Rožmberka a Petra Voka k habsburským dvorům ve Vídni a Praze. Stranou zájmu nezůstane prolínání kulturního mecenátu obou posledních rožmberských vladařů a Rudolfa II. Sdělení doplní dobové obrázky.


12. 9. 2024

  • Rostislav Smíšek: Slavnosti a zábavy na dvorech barokních Habsburků

Přednáška se bude věnovat symbolickému poselství pestré škály nejrůznějším slavností a zábav, které v průběhu 17. a na počátku 18.století tvořily nedílnou součást nekaždodenního života císařského dvora a sebeprezentace barokních vládců. V očích veřejnosti, zejména poddaných, viditelně demonstrovaly a legitimizovaly jejich výlučné sociální postavení, vizualizovaly domnělou či skutečnou moc těchto jedinců.


26. 9. 2024

  • Václav Bůžek: Zvířata na dvorech Habsburků v raném novověku

Přednáška se bude zabývat nejen habsburskými lovy v 16. až 18. století, rolí dravých ptáků a loveckých psů při jejich pořádání, ale autor se pokusí objasnit význam koní, a především exotických zvířat (slonů, nosorožců a papoušků) v reprezentaci dynastie. Sdělení doplní dobové obrázky.


10. 10. 2024

  • Markéta Skořepová: Habsburkové v kramářských písních

Ačkoli se habsburští císaři s prostými lidmi jen velmi zřídka setkávali osobně, přesto tvořili nedílnou součást života svých poddaných. Výmluvná svědectví o této skutečnosti poskytují tištěné jarmareční písně, které obvykle popisovaly zázraky svatých a nevysvětlitelné či hrůzostrašné příběhy. Své místo v nich zaujímaly rovněž pamětihodné činy panovníka členů jeho rodiny. Přednáška proto připomene dnes již dávno zapomenutý půvab jarmarečních písní a představí je jako jeden z nástrojů a projevů lidového monarchismu.


24. 10. 2024

  • Josef Hrdlička: Pověstná habsburská zbožnost jako fenomén doby

Přednáška se bude věnovat projevům habsburské rodové zbožnosti. Po nezbytném představení náboženské politiky Habsburků, která tvořila základ barokního katolicismu v habsburských zemích, se dostane pozornosti osobní zbožnosti příslušníků a příslušnic vládnoucího rodu, k nimž patřila zejména úcta ke svatým a světicím včetně uctívání ostatků svatých, a také využití katolické víry v reprezentaci habsburské dynastie.


7. 11. 2024

  • Ivo Cerman: Malý, ale jednoduchý dvůr – konec dvorského ceremoniálu

Již od počátku svého působení se Josef II. jako spoluvladař Marie Terezie zaměřil na to, aby přizpůsobil početný vídeňský dvůr ideálu malého a jednoduchého dvora, který vycházel z osvícenských ideálů. Osvícenský panovník neměl být od svého lidu odtržen neprostupnou hradbou dvořanů, ale měl se jim snažit přiblížit.


21. 11. 2024

  • Jiří Hrbek: Návštěvy barokních Habsburků v jižních Čechách

V průběhu 17. a 18. století se s přesunem hlavního habsburského rezidenčního města z Prahy do Vídně zvýšil význam panovnického cestování. To představovalo jedinečný moment fyzicky se setkat s panovníkem a jeho rodinou, prezentovat se před ním, případně mu přednést své žádosti. Těchto cest však v uvedeném období ubývalo, jakkoli se zvyšoval jejich lesk a nákladnost. O to významnější proto byly panovnické návštěvy různých částí Čech, včetně návštěv v jižních Čechách, kterým se bude věnovat uvedená přednáška.


5. 12. 2024

  • Václav Bůžek: Umírání, smrt a pohřby Habsburků v 16. a na počátku 17. století

Přednáška bude věnovat pozornost nemocem Ferdinanda I., Maxmiliána II. a Rudolfa II., příčinám jejich smrti a průběhu rituálu pohřebních slavností s důrazem na odhalení významu symbolické komunikace. Obrázky představí funerální kulturu Habsburků a jejich hrobky.

 
 

Powered by iCagenda

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1