TAJEMSTVÍ: Noc vědců na Filozofické fakultě JU
nv-23-zahlavi

Kdy:
6.10.2023 17:00 - 21:00

O události

nv

Plakát v pdf ke stažení → ZDE.

"Nejkrásnější, co můžeme prožívat, je tajemno. To je základní pocit, který stojí u kolébky pravého umění a vědy,“ řekl Albert Einstein, zatímco od stolu změnil svět. Zažijme tento pocit společně a nechejme vědu vyzradit její největší tajemství. Zkoumejte, objevujte a bavte se poznáváním.


Podrobný popis události/novinky:

Program Noci vědců 2023 na Filozofické fakultě JU (Branišovská 1645/31a, České Budějovice):


17:00 / učebna S2

  • Záhadná smrt korunního prince

PhDr. Stanislav Doležal, Ph.D. / Historický ústav

V roce 326 n. l. celé římské říši vládl Konstantin Veliký. Toho roku nechal také odsoudit a popravit svého vlastního syna Crispa. Na případ bylo tehdy dokonce uvaleno informační embargo, aby si všichni zúčastnění toto tajemství odnesli do hrobu. S touto nevyluštěnou záhadou posluchače seznámí PhDr. Stanislav Doležal, Ph.D., autor knihy Konstantin: Cesta k moci (České Budějovice 2020).


 18:00 / učebna S3

  • Tajemství šifrovaných písemností v raném novověku

prof. PhDr. Marie Ryantová, CSc. / Ústav archivnictví a PVH

Přednáška prof. PhDr. Marie Ryantové, CSc., představí základní způsoby šifrování v minulosti s důrazem na období raného novověku, kdy se jednalo o poměrně jednoduché postupy, využívané jak v diplomacii, tak v osobním styku. Na několika konkrétních písemnostech budou ukázány nejen podoby šifrovaných dokumentů, ale i možnosti jejich dešifrování.


19:00 / učebna S4

  • Špioni a utajované zprávy v raném novověku

Mgr. Kateřina Pražáková, Ph.D. / Historický ústav

Mgr. Kateřina Pražáková, Ph.D., ve své přednášce přiblíží osudy některých špionů a informátorů, kteří se rozhodli pro nebezpečnou vyzvědačskou činnost na území Osmanské říše nebo v průběhu českého stavovského povstání. Představí přenášení utajovaných zpráv, jejich ukrývání do různých předmětů, některé šifry stejně jako krycí historky, s nimiž špioni v okamžiku hrozícího odhalení přispěchali.


20:00 / učebna S1 a laboratoř

  • Značky na dnech středověkých nádob: Tajemství hrnčíře nebo archeologický pramen?

Mgr. Martin Pták / Archeologický ústav

Přednáška Mgr. Martina Ptáka shrne stávající poznatky k fenoménu tzv. hrnčířských značek na dnech středověkých nádob. Bude diskutováno jejich poslání, metody dokumentace i přínos pro studium středověkého osídlení. Následovat budou praktické ukázky – nálezy, dokumentace, replikace.


17:00 až 20:00 / vestibul FF JU

  • Tajemství, která je potřeba rozšifrovat

Úkolem dětských návštěvníků bude, aby nám ze ztrát pomohli udělat nálezy.

 
 

Powered by iCagenda

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice +420 387 774 801 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice+420 387 774 801 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1