Záznam z interdisciplinární konference Meč a člověk

Archeologický ústav Filozofické fakulty JU uspořádal konferenci Meč a člověk, jejímž cílem byla diskuse nad úlohou meče v dějinách lidí. Interdisciplinární konference se uskutečnila společně s doprovodným programem – workshopy a ukázkami pro veřejnost.

Ve dnech od 14. do 16. 9. 2022 proběhla na půdě Filozofické fakulty JU interdisciplinární konference Meč a člověk. Konference se zúčastnily kapacity bádání o meči z celé České republiky. Zaznělo celkem devatenáct referátů, které zkoumaly meč z hlediska archeologie, technologie a symboliky. Své místo měly také příspěvky o meči a společnosti či asijských mečích.

Ve středu 14. 9. byl program zakončen bohatým rautem. Součástí konference byla i část s workshopy pro přihlášené a ukázkami pro širokou veřejnost. Ta proběhla ve čtvrtek 15. 9. a v pátek 16. 9. z důvodu nepříznivého počasí ve foyer Filozofické fakulty JU a účast byla hojná. Pro účastníky konference byla pořádána i prohlídka Jihočeského muzea a komentovaná procházka po historickém centru Českých Budějovic.

Konference měla za úkol propojit teoretickou a praktickou stránku bádání o meči a s ním souvisejících věcech, což se určitě podařilo. Celkové ohlasy na konferenci od přednášejících i dalších účastníků jsou velmi kladné, a tak doufáme, že toto byl první ročník z mnoha.

Záznam z konference Meč a člověk 14. 9. 2022: https://www.youtube.com/watch?v=Qecygf3ZF28

Záznam z konference Meč a člověk 15. 9. 2022: https://www.youtube.com/watch?v=QTumb5N_29g