Vzpomínka na PhDr. Jarmilu Alexovou, CSc.

Před deseti lety − 6. května 2011 − nás navždy opustila výtečná kolegyně, vynikající bohemistka, PaedDr. Jarmila Alexová, CSc.

PaedDr. Jarmila Alexová, CSc., byla odbornou asistentkou Ústavu bohemistiky Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Pro českobudějovickou bohemistiku její odchod znamenal citelnou ztrátu.

Za dobu téměř 28 let svého působení na fakultách Jihočeské univerzity (pedagogické a filozofické) vykonala mnoho užitečné práce. Její přednášky a semináře k morfologii a syntaxi českého jazyka obsahovaly nové přístupy v teorii i v rozboru textu. Vedla studenty k přemýšlení o jazyku, přesnému vyjadřování a k rozvíjení tvůrčích schopností. Badatelské zájmy Jarmily Alexové se soustředily na syntax souvětí v málo probádaném barokním období. Výsledkem byla monografie Vývoj českého barokního souvětí souřadného (2009), kterou autorka chtěla předložit jako habilitační spis. Bohužel, atakující nemoc jí v tom zabránila. Musela opustit vše, co milovala, vědeckou i pedagogickou činnost, rodinu, své kolegyně a kolegy, přátele.

My, kteří si ji pamatujeme, vzpomínáme s láskou a úctou a vzpomínají jistě i ti, které ovlivnila svým působením.

doc. PhDr. Marie Janečková, CSc.