Vysoké školy na křižovatce: českým univerzitám svítí červená!

Filozofická fakulta JU se spolu s mnoha dalšími fakultami VŠ připojila k celorepublikovému protestu s názvem „Vysoké školy na křižovatce: českým univerzitám svítí červená!“.

Protestní akce se uskutečnila 17. října 2023 ve 14:00 hodin před budovu Filozofické fakulty JU. Na úvod promluvil děkan FF JU prof. PhDr. Ondřej Pešek, Ph.D., následovaly proslovy akademiků Mgr. Štěpána Kubalíka, Ph.D., a Mgr. Very Kaplické Yakimové, Ph.D., koordinátorky akce na FF JU.

Zaznělo prohlášení na podporu protestů proti finančnímu a společenskému podhodnocení humanitních věd a univerzitního vzdělávání obecně. Účastníci a účastnice protestu, kteří se symbolicky oděli do černého oblečení, podrželi minutu ticha jako výraz smutku nad současným stavem financování VŠ. Následovala společná tvorba hesla „Už nemáme slov“.

Protestní akci podpořil Akademický senát FF JU, který vydal následující prohlášení:

"AS FF JU vyjadřuje podporu protestu Vysoké školy na křižovatce a prohlášení reprezentace vysokých škol Vzdělávání a věda nemohou být zdrojem škrtů! Zároveň jsme solidární s požadavky filozofických fakult ve stávce. "