Vědci a vědkyně připravili v rámci Noci vědců program na téma Všemi SMYSLY

V pátek 30. 9. 2022 proběhl další ročník oblíbené akce Noc vědců, která v jeden večer oživuje stovky vědeckých budov po celé ČR. Noc vědců, letos na téma Všemi SMYSLY, přilákala na půdu Filozofické fakulty JU spoustu zvídavých návštěvníků všech věkových skupin.

Vědci a vědkyně FF JU připravili pro veřejnost pestrý program, který se setkal s velkým nadšením. Celý večer zahájila Mgr. Kateřina Pražáková, Ph.D. z Historického ústavu FF JU s přednáškou na téma Kriminální činy a útrpné právo na letácích ze 16. a 17. století. Kriminální činy jako vraždy či loupežná přepadení přitahovaly odnepaměti velkou pozornost. Staly se proto i velmi oblíbeným námětem tištěných novin a letáků, jež se začaly rozšiřovat v 16. století. Panovníci však usilovali o to, aby tyto první noviny neobsahovaly pouze podrobnosti o spáchaném zločinu, nýbrž také obšírné vylíčení mučení, jemuž byl odsouzený před smrtí vystaven.

Následovala přednáška Synestesie v estetickém oceňování (nejen) města Mgr. Ondřeje Dadejíka, Ph.D. a Mgr. Martina Kaplického, Ph.D. z Ústavu věd o umění a kultuře FF JU. Prezentace byla věnována problematice smyslů, kterými vnímáme skutečnost a jejich roli v estetickém oceňování. Běžně se říká, že obraz vnímáme zrakem a hudbu zase sluchem. Je to ale opravdu tak? Může obraz vyvolávat určité rytmické a melodické motivy a hudba zase barvy a tvary? Na tyto a další otázky bylo zodpovězeno skrze představení a rozbor pojmu synestesie.

Dalším bodem programu byl workshop Všemi smysly, který pro malé i velké zájemce o jazykovědu připravily doc. Mgr. Miroslava Aurová, Ph.D. a Mgr. Markéta Šmídová, Ph.D. z Ústavu romanistiky FF JU. Posluchači se seznámili s velmi zajímavým odvětvím jazykovědy, kognitivní lingvistikou, a v rámci workshopu se pokusili hravou formou proniknout do metafor, o nichž většina z nás netuší, že to jsou metafory.

Poslední přednáška Karlův hrádek u Purkarce – výzkumné a výukové středisko archeologie Jihočeské univerzity v ČB s prof. PhDr. Rudolfem Krajícem, CSc. a Mgr. Martinem Ptákem z Archeologického ústavu FF JU, kteří ve spolupráci s geofyzikem Jiřím Šindelářem posluchače seznámili s univerzitním projektem archeologického výzkumu. Předvedli výsledky terénního zkoumání a na dokumentacích a modelových rekonstrukcích poukázali na moderní způsoby prezentace hradu tak, aby si účastníci mohli učinit co nejpřesnější představu o jeho podobě a mohli se i díky novým archeologickým nálezům přenést do středověku.

Děkujeme všem přednášejícím a návštěvníkům za účast a za přízeň!