• Úvod
  • Fakulta
  • Aktuálně
  • V rámci projektu TEFE byla uspořádána další skvělá akce – tentokrát na univerzitě v Pasově

V rámci projektu TEFE byla uspořádána další skvělá akce – tentokrát na univerzitě v Pasově

V září 2022 se TEFE (Teachers of English for Future Europe) konsorcium společně s 29 budoucími učiteli anglického jazyka setkalo na univerzitě v Pasově, kde společně udělali další krůček k internacionalizaci učitelského studia a praxí. Za FF JU na University of Passau reprezentovaly: Karolína Dvořáková, Anna Chourová, Klára Nikitínská, Soňa Urbánková, Klapová Vendula, Karolína Volfová, Dr. Alena Prošková a Dr. Helena Lohrová. Týden intenzivní spolupráce a zkušeností získaných z hospitované výuky ve vybraných bavorských školách a ze společných workshopů lze nahlédnout v této krátké video glose: ODKAZ NA VIDEO.


Projekt TEFE (2020-1-CZ01-KA203-078201), financovaný v rámci programu EU Erasmus+ Strategic Partnerships, v září 2022 započal třetí rok strategické spolupráce konsorcia 6 evropských univerzit: Aston University (UK), Comenius University in Bratislava (SK), Jagiellonian University in Krakow (PL), Public University of Navarra (SP), University of Passau (GE) a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Projekt, jehož ústřední myšlenkou je internacionalizace učitelských praxí, řídí FF JU a je strategickou součástí iniciativy fakulty internacionalizovat studium učitelství.

FF JU nabízí studijní program učitelství pro střední školy ve vybraných oborech cizích jazyků (anglický, německý, francouzský a španělský), a dále ve specializaci český jazyk a literatura a historie.  Učitelské studijní programy se každým rokem těší vzrůstajícímu zájmu uchazečů. Internacionalizace učitelského studia, a učitelských praxí především, je bez pochyby v současné době při vzdělávání budoucích učitelů výzvou, kterou není možné ignorovat. Prostřednictvím internacionalizace získávají budoucí učitelé mezinárodní profesní zkušenosti a kompetence pro výuku nejen ve své domovské zemi. Toto je velmi důležité jak pro budoucí učitele jazyků, tak pro učitele vyučující metodou CLIL, kteří se bez přímé zkušenosti s výukou v zahraničí v budoucnu jen těžko obejdou.

Jak na toto téma uvádí Dr. Alena Prošková, oborový didaktik učitelství pro SŠ na FF JU a také jedna z koordinátorek projektu TEFE: „Moderní studijní programy učitelství musí novou generaci budoucích učitelů vybavit dovednostmi, díky nimž budou schopni poskytovat vzdělání na evropské úrovni. K tomu je však zapotřebí, aby studenti měli možnost se v rámci svého studia s evropským vzděláváním seznámit a pokud možno i získat praktické profesní zkušenosti nejen ze škol, ze kterých sami vyšli, ale i ze škol zahraničních. Pokud se nám podaří internacionalizovat učitelské praxe, uděláme obrovský krok pro osobnostní a profesní rozvoj nové generace studentů učitelství a pro jejich uplatnění na evropském trhu práce.

Neméně cenné budou pro budoucí učitele i osobní kontakty a přátelství se studenty učitelství z partnerských zemí, která díky projektu TEFE vznikají. Po vstupu do praxe je absolventi jistě využijí při organizaci vlastních mezinárodních projektů na školách, kde budou působit a přispějí tak k rozvoji internacionalizace studia i na úrovni středoškolského nebo základního vzdělávání.

Z pohledu akademických pracovníků, kteří se mezinárodních vzdělávacích seminářů a workshopů taktéž aktivně účastní, je TEFE jedinečnou šancí srovnat obsah a strukturu učitelských studijních programů a diskutovat nad aktuálními výzvami učitelského vzdělávání zejména ve vztahu k reformám, které aktuálně v partnerských zemích probíhají. Návštěva Pasova nám umožnila nahlédnout na již fungující model vzdělávání učitelů, ke kterému s ohledem na klíčové body reformy pregraduálního vzdělávání v rámci Strategie 2030+ MŠMT ČR možná dospějeme v horizontu pěti nebo možná deseti let“.

 

Co TEFE ještě čeká:

Rok 2022–2023 je pro projekt TEFE třetím, závěrečným rokem, a z pohledu „co bude dál“ je též rokem zlomovým. TEFE konsorcium na konci roku 2023 publikuje metodiku internacionalizace učitelských praxí, na kterou bude navazovat fáze implementace. Do té doby čeká účastníky a podporovatele projektu ještě několik akcí, na kterých budou moci společně TEFE agendu dále utvářet, diskutovat, prezentovat, a především přivádět do praxe. V lednu 2023 členové TEFE týmu míří na Aston University (UK). V dubnu pak do polského Krakova, kde na Jagiellonian University proběhne další intenzivní studijní program pro budoucí učitele anglického jazyka. Na ten naváže prezentace projektu TEFE v rámci panelové diskuse „English Language Teacher Competences“ na 15. mezinárodní April Conference: Humanity/Humanities. Své téměř dvoutýdenní působení na prestižní Jagellonské univerzitě TEFE zakončí projektovou diseminační konferencí určenou pro učitele anglického jazyka a zájemce o učitelství Aj pořádanou ve dnech 24.–25. 4. 2023.

Zaujala vás naše společná TEFE iniciativa? Proč se nesetkat na jaře právě v Krakově? Zůstaňte s námi a sledujte www.tefe.online.

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice +420 387 774 801 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice+420 387 774 801 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1