Úspěšná Letní škola slovanských studií

14. srpna 2023 byl na půdě Filozofické fakulty JU zahájen 31. ročník Letní školy slovanských studií, na kterém se opět setkali cizinci z celého světa se zájmem o český jazyk, literaturu, dějiny a kulturu. Třítýdenní intenzivní kurz, který se vždy koná na přelomu srpna a září, pořádá Ústav bohemistiky Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Letní škola slovanských studií je určena především pro zahraniční studenty, odborníky (pedagogy, překladatele, tlumočníky) a akademické pracovníky z oblasti bohemistiky a slavistiky. Na letní škole jsou ale samozřejmě vítáni i všichni zahraniční zájemci o český jazyk, literaturu, dějiny a kulturu. Kurz je určen jak pro úplné začátečníky, tak pro středně pokročilé i zdatnější uživatele češtiny.

Letošního ročníku se zúčastnilo přes 50 cizinců například z Francie, Polska, Německa, Velké Británie, Ukrajiny, Japonska či Mongolska, kteří se chtěli naučit nebo si vylepšit češtinu. Někteří studenti se LŠSS zúčastnili dokonce poněkolikáté. Účastníci kurzu společně s lektory a ostatními kolegy po dobu tří týdnů pronikali do tajů češtiny díky jazykové výuce, která zahrnovala procvičování gramatiky, výslovnosti a četby, ale i díky doprovodnému programu. Účastníci kurzu vybírali i z pestré nabídky exkurzí a kulturních akcí. Program zahrnoval komentovanou prohlídku města České Budějovice, návštěvu pivovaru, výlety a pikniky, návštěvu muzea, sportovní turnaj, divadelní představení apod. Účastníci letní školy se tak v jejím průběhu seznámili nejen s jazykem, ale s českou kulturou obecně.

Slavností ukončení, na kterém byly všem studentům předány certifikáty o účasti, se uskutečnilo 31. 8. 2023 na Konzervatoři v Českých Budějovicích. LŠSS má na JU dlouhou tradici, za celou její existenci se jí zúčastnila více než tisícovka zájemců o studium češtiny.