TEFE Intensive Study Programme Krakow

V termínu od 18. do 24. 4. 2023 se v polském Krakově uskuteční v rámci projektu Teachers of English for Future Europe (TEFE) závěrečný Intensive Study Programme Krakow. Na tento ISP pak ve dnech 24. a 25. 4. 2023 naváže diseminační konference (TEFE Dissemination Conference), na které bude Filozofickou fakultu JU prezentovat Mgr. Helena Lohrová, Ph.D., a Mgr. Alena Prošková, Ph.D., společně s dvěma studentkami učitelství pro střední školy oboru anglistika (Bc. Monika Pieglová a Bc. DiS. Monika Benáková).

Studentka Ústavu anglistiky FF JU Tereza Krchová, která se programu TEFE účastní poprvé, přináší v rámci příprav na závěrečný intenzivní studijní program projektu TEFE v Krakově deníkový záznam. Spolu s Terezou Krchovou se ISP03 zúčastní studentky FF JU Aneta Dibďáková, Karolína Dvořáková, Dominika Kocmichová, Hana Smolová a Soňa Urbánková:

"Teachers of English for Future Europe je nový program na podporu učitelů z celé Evropy. Projektu se účastní celkem 6 zahraničních univerzit. Jediným cílem ale není pouze rozvíjet učitelské kompetence budoucích pedagogů. Unikátní je to, že se studenti setkávají na společných výjezdech a tvoří projekty, které jim v budoucnu pomohou obohatit vlastní učitelskou praxi. Klíčové je samozřejmě také neustálé využívání anglického jazyka při komunikaci s ostatními studenty i profesory. Vzájemný střet více kultur přináší mnohá překvapení, úskalí i humorné situace, ze kterých se všichni zúčastnění naučí opět něco nového, poznávání kultury je také nedílnou součástí a specifikem projektu TEFE. Studenti mají možnost pozorovat výuku na zahraničních školách, a mohou si tak odnést to nejlepší z každé spolupracující země, a nebo naopak poznat, čeho se během své praxe vyvarovat. Každý budoucí učitel si poskládá svou mozaiku dovedností a schopností, které by v budoucnu rád předával i svým žákům.

Já sama se výjezdu účastním poprvé, proto mohu mluvit pouze o svých očekáváních a představách. Oslovila mě zejména hlavní myšlenka projektu a příležitost vidět, jak funguje školství v jiných zemích, ráda bych si z Krakova odnesla nové nápady, jak obohatit výuku, jak ji zpestřit, abych žáky zaujala a vytrhla je z každodenní rutiny. Očekávám, že si se svými kolegy vyměníme názory na výuku a prodiskutujeme přístupy k žákům a vzájemně si pomůžeme s případnými problémy. Velmi se těším na komunikaci v anglickém jazyce, protože každá příležitost používat jazyk v praxi je k nezaplacení.

A protože mám mezi sebou kolegyně, které se účastnily předchozích výjezdů a byly tak hodné, že mi poskytly fotografie a komentáře k jejich zážitkům s programem TEFE, mohu se podělit i o jejich dojmy a zkušenosti. Myslím, že následující věty a fotografie hovoří samy za sebe."

„Díky účasti v TEFE jsem měla možnost seznámit se s tím, jak funguje školský systém v jiných zemích (Španělsko, Británie, Německo, aj.), měla jsem možnost poznat spoustu zajímavých lidí (nejen studentů, ale i učitelů), se kterými mohu sdílet své zážitky a zkušenosti z dosavadní pedagogické praxe. Účast v TEFE byla a je jedna velká zkušenost.“

Bc. Soňa Urbánková

„Odnesla jsem si hlavně to, že jsme se třeba dozvěděli, jak funguje školství v jiných zemích a že jsme to mohli mezi sebou porovnat. Pak taky že jsme měli možnost se seznámit s ostatními budoucími učiteli a mohli jsme spolu sdílet různý zkušenosti a zážitky, nebo pohledy na učitelství. Pak taky bylo super že jsme měli možnost se jít podívat na hodiny angličtiny v německých školách, takže jsme mohli třeba porovnat, jak chodí výuka u nás vs u nich.“

Bc. Karolína Dvořáková

„Projekt byl fajn. Moc se mi líbí a do Krakova se velmi těším, možná i proto, že jsem si s Poláky a Slováky rozuměla nejvíc. Bylo to hezké, člověk se něco naučí, trochu se zhodnotí, je supr si povídat i s učiteli z jiných zemí. Je úžasné pozorovat i kulturní rozdíly, některé lidi to může zaskočit či dokonce urazit, já sama mám kombinaci s němčinou, takže jsem v Pasově byla připravena i na jinou kulturu a mohla o ní ostatním něco předat.“

Dominika Kocmichová