• Úvod
  • Fakulta
  • Aktuálně
  • Spolupráce se šesti zahraničními institucemi v oblasti vědy, výzkumu a HR

Spolupráce se šesti zahraničními institucemi v oblasti vědy, výzkumu a HR

Monitoringem bylo završeno úspěšné řešení dvouletého projektu Rozvoj JU – Kapacity pro VaV II, KA 5 – Internacionalizace. K jeho závěrečným aktivitám patřila podzimní návštěva kanadských odborníků na FF JU či výjezdy pracovníků fakulty do Innsbrucku a Říma koncem roku 2022.


Záměrem klíčové aktivity Internacionalizace bylo strategické nastavení a rozvoj mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji se zahraničními výzkumnými organizacemi formou stáží pracovníků FF JU a hostování zahraničních odborníků u nás. Poslední stáže navázaly na úspěch předchozích mobilit do Španělska, Velké Británie a Německa, o nichž jsme již dříve informovali, a přispěly k dlouhodobé udržitelnosti spolupráce ve vědecko-výzkumném i vzdělávacím směru se strategickými zahraničními partnery.

Jedním z výsledků podzimního hostování expertů z univerzity v kanadském Montréalu, během něhož profesoři Patrick Drouin, Francis Gingras a Mireille Tremblay přednesli odborné přednášky a jednali s vedením fakulty a Ústavu romanistiky, bude i pravidelné působení kanadských stážistů na FF JU a jejich zapojení do vědecké a vzdělávací činnosti. Tato forma spolupráce již byla zahájena únorovým příjezdem první montrealské stážistky, jejímž odborným zaměřením je frankofonní literatura a dramatická tvorba 20. století. Spolupráce recipročně nabídne i řadu příležitostí studentům a zaměstnancům FF JU. Velmi slibně se rozvíjí vědecko-výzkumné aktivity v oblasti právního překladu, komputační terminologie a diachronní lingvistiky.

V oboru archeologie přinesla několik nových forem spolupráce stáž na Universität Innsbruck, kterou na přelomu listopadu a prosince uskutečnili doc. Mgr. Ondřej Chvojka, Ph.D., a PhDr. Jan John, Ph.D., z UAR FF JU. S ředitelem innsbruckého archeologického ústavu, prof. Dr. Peterem Trebschem, dojednali společnou konferenci na téma Metalurgie v rakouském Traunkirchenu (2024), nedestruktivní prospekci na lokalitách z doby železné Neubau u Lince a Traunkirchenu či zpracování nálezů z Třísova, které byly nalezeny v pozůstalosti prof. Leonharda Franze v muzeu v Hall u Innsbrucku. Výzkumy budou zakomponovány do studentských praxí a nálezy poskytnuty ke kresebné i fotografické dokumentaci a využity při vypracovávání kvalifikačních prací. Většina uvedených aktivit se navíc uskuteční v rámci řešení projektu Obnovení dávného partnerství: Kontakty mezi Čechami a Tyrolskem ve starší době bronzové, jehož podání vyplynulo ze vzniklé spolupráce s Innsbruckem a který byl přijat k financování z fondu Česko-rakouských mobilit 2023–2024. První projektové setkání proběhlo na FF JU ve dnech 20.–23. 2. 2023.

Závěrečná prosincová stáž prof. PhDr. Václava Bůžka, CSc., ředitele Historického ústavu, a PhDr. Pavla Krále, Ph.D., proděkana pro zahraniční vztahy a rozvoj, do internacionalizace fakulty vnesla zcela nový rozměr navázáním ojedinělé spolupráce s prestižní, ryze výzkumnou institucí Deutsches Historisches Institut v Římě. Uskutečněná formální a vědecká jednání s jeho vedením, jmenovitě s Prof. Dr. Martinem Baumeisterem – ředitelem DHI, a Prof. Dr. Alexanderem Kollerem – zástupcem ředitele pro výzkum a vedoucím Oddělení raně novověkých dějin, přinesla FF JU cenné zkušenosti z oblasti řízení výzkumných center a nabídla publikační příležitosti v periodiku Online-Schriften des DHI Rom. Neue Reihe. Možnosti řešení společných vědeckých projektů a vzájemné výměny badatelů a studentů rozšířil i networking s kolegy z Českého historického ústavu v Římě.

Díky aktivitě Internacionalizace se tak Filozofické fakultě v uplynulých dvou letech podařilo navázat či intenzivně prohloubit spolupráci se šesti významnými evropskými i mimoevropskými partnery: španělskou Universidad de Salamanca, britskou University of Birmingham, německou Ludwig-Maxmilians-Universität München, kanadskou Université de Montréal, rakouskou Universität Innsbruck a výzkumným ústavem Deutsches Historisches Institut v Římě. Celkový přínos spatřujeme ve dvou rovinách: v inovaci strategického řízení fakulty a v internacionalizaci vědecko-výzkumných a vzdělávacích aktivit.


Klíčová aktivita Internacionalizace na fakultě proběhla za podpory Evropských strukturálních a investičních fondů, v rámci projektu Rozvoj JU – Kapacity pro VaV II, reg. č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_054/0014638 z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.

Fotogalerie

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice +420 387 774 801 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice+420 387 774 801 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1