Quebecké dny v Českém Krumlově

Romanisté z českých a kanadských univerzit se setkali na Journées québécoises à Český Krumlov – mezinárodní konferenci frankofonní románské lingvistiky, literatury a translatologie za účasti šesti významných zvaných řečníků z kanadských univerzit.


Ve dnech od 20. do 23. října 2022 uspořádala tři romanistická pracoviště českých univerzit s podporou spolku Gallica z.s. mezinárodní konferenci Quebecké dny. Setkání proběhlo v prostorách českokrumlovského zámku. Mimo evropských přispěvatelů na konferenci vystoupilo 6 významných řečníků z kanadských univerzit.

Frankofonní kanadský Québec patří v mnoha odvětvích lingvistiky, literární vědy a translatologie k hlavním referenčním bodům vědecké excelence. Kontakty mezi katedrami romanistiky na českých univerzitách a kanadskými badateli byly navázány již téměř před dvaceti lety a vedly k plodné a trvalé spolupráci. Výsledkem jsou společné výzkumné projekty, publikace s velkým dopadem, doktorské práce a zavedení kurzů o francouzsko-kanadské kultuře a literatuře do studijních programů francouzských studií v České republice.

Nová paradigmata, která se od té doby objevila v Kanadě, byla reflektována českými vědci a stala se nedílnou součástí vědeckého diskurzu v této oblasti. Tento stále rostoucí zájem o výzkum Québecu ze strany romanistů je patrný i v celém středoevropském prostoru. S perspektivou dalšího rozšíření a posílení vzájemných vědeckých kontaktů tedy spojili své síly romanisté z Filozofických fakult JU, Univerzity Karlovy v Praze a Masarykovy univerzity v Brně a zorganizovali třídenní program pro badatele z oblasti frankofonní lingvistiky, literární vědy a translatologie. Mezi 35 účastníky bylo i 6 kanadských řečníků. Odborná část programu byla doplněna o prohlídku Českého Krumlova s průvodcem, prohlídku zámeckého barokního divadla, koncert a další aktivity seznamující zahraniční hosty s místní kulturou.


Zúčastnění kanadští řečníci:

  • Mireille TREMBLAY, Université de Montréal

odborný profil – diachronní lingvistika, jazyková variace

https://recherche.umontreal.ca/en/nos-chercheurs/repertoire-des-professeurs/professeur/is/in19306/

  • Patrick DROUIN, Université de Montréal

odborný profil – komputační terminologie

https://recherche.umontreal.ca/nos-chercheurs/repertoire-des-professeurs/chercheur/is/in15254/

  • Francis GINGRAS, Université de Montréal

odborný profil – dějiny francouzského jazyka a středověká frankofonní literatura

https://recherche.umontreal.ca/english/our-researchers/professors-directory/researcher/is/in15288/

  • Martine-Emmanuelle LAPOINTE, Université de Montréal

odborný profil – předávání a odkaz quebecké literatury

https://littfra.umontreal.ca/repertoire-departement/professeurs/professeur/in/in15336/sg/Martine%20Emmanuelle%20Lapointe/

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=Martine-Emmanuelle+Lapointe

  • Jean-François CHASSAY, Université du Québec à Montréal

odborný profil – quebecká a francouzská literatura

https://professeurs.uqam.ca/professeur/chassay.jean-francois/

https://cs.frwiki.wiki/wiki/Jean-Fran%C3%A7ois_Chassay

  • Andrea OBERHUBER, Université de Montréal

odborný profil – quebecká a francouzská literatura

https://recherche.umontreal.ca/nos-chercheurs/repertoire-des-professeurs/chercheur/is/in15401/

Fotogalerie

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice +420 387 774 801 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice+420 387 774 801 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1