PROMĚNA: Noc vědců na FF JU
Základní proměnnou světa je proměna. Od evoluce v přírodě po revoluci v technologiích. Svou proměnou a vývojem prochází vše kolem nás. Pojďme společně proměnit jednu noc v roce na jedinečnou oslavu vědy!
Filozofická fakulta JU (FF JU) srdečně zve na Noc vědců, která se uskuteční v pátek 27. 9. 2024 v čase od 17:00 do 21:30 hodin. Akce je určena pro děti, dospělé i seniory – zkrátka pro každého, kdo má zájem poznat kouzlo vědy. Program FF JU proběhne v budově fakulty na Branišovské 1645/31a v Českých Budějovicích. Těšíme se na vás!
Proměna dominikánského mnicha v protestantského kazatele a nakonec v zahradníka
Marie Ryantová / Ústav archivnictví a pomocných věd historických FF JU
Přednáška představí pestré osudy Jiřího Holíka – chlapce z české nekatolické rodiny, který získal vzdělání u jezuitů a stal se členem dominikánského řádu, a dokonce pátral po nekatolických knihách. Zvolil však odchod do exilu a poté, co se mu podařilo získat přízeň vlivných osob, působil jako kazatel českých exulantů v Německu. Ani tento úděl však nezůstal trvalým, místo kazatele musel Jiří Holík opustit, jeho cesty poté vedly do Švédska a Pobaltí a nakonec uspěl ve zcela jiné oblasti a stal se proslulým zahradníkem, resp. autorem velmi oblíbených zahradnických knih, který je dodnes uznáván v oblasti pomologie. Přednáška tak připomene zajímavé proměny životních osudů v 17. století v důsledku odchodu do exilu.
- 17:00–20:00 / posluchárna P1
Přednáškový cyklus "Proměna v dějinách"
Václav Bůžek, Josef Hrdlička, Kateřina Pražáková, Rostislav Smíšek, Markéta Skořepová, Aleš Černý / Historický ústav FF JU
Přednáškový cyklus ozřejmí proměnu aktérů, věcí a jevů v dlouhých dějinách Evropy od přelomu středověku a novověku do počátku 20. století:
Václav Bůžek: Proměna zvířete v dějinách raného novověku
Přednáška se soustředí na postižení proměny zvířat od jejich hospodářských funkcí k roli při reprezentaci vladařů (kůň, slon, nosorožec...).
Josef Hrdlička: Proměny víry na prahu novověku
Sdělení představuje způsoby proměn jednotlivých věrouk v 16. a 17. století.
Kateřina Pražáková: Proměna médií v dějinách – od ústních zpráv k tištěným novinám
Přednáška se týká vzniku tištěného zpravodajství v Evropě na počátku 17. století.
Rostislav Smíšek: Proměna ohně – živel radosti i smutku barokního člověka
Příspěvek věnuje pozornost proměnám alegorických podob ohně a jejich symbolickému poselství, zvláště při ohňostrojích v programu barokních slavností.
Markéta Skořepová: Proměna dětství v 19. století
Přednáška se soustředí především na nalezené děti a jejich osudy v pěstounské péči.
Aleš Černý: Proměna prostoru paláce počátkem 20. století
Sdělení se zabývá proměnou reprezentativního šlechtického paláce v moderní pracoviště britských diplomatů v Praze.
- 18:00–19:00 / vstupní hala
Komentovaná prohlídka výstavy "Proměna v text. Franz Kafka a jižní Čechy."
Jürgen Eder, Daniel Musílek / Ústav česko-německých areálových studií a germanistiky FF JU
Zdeněk Pecka / Katedra germanistiky PF JU
V roce 2024 si připomínáme 100. výročí úmrtí Franze Kafky, významného spisovatele spojeného s Prahou. Výstava „Proměna v text" připomíná vztah Franze Kafky k jižním Čechám, kde se narodil jeho otec a kde Kafka strávil část svého života a tvořil. Kafkovo dílo obsahuje odkazy na náš region, zejména ve venkovských motivech a v korespondenci. Výstava ilustruje prostřednictvím textů a fotografií tuto spojitost autora s regionem, včetně vlivu na jeho literární tvorbu a osobní život.
- 18:00–19:00 / učebna S4
Proměny a kontinuita: jak latina stále existuje v románských jazycích
Fabio Ripamonti / Ústav romanistiky FF JU
Čím je dána jazyková změna? Do jaké míry lze mluvit o změně a kde končí kontinuita s minulostí? Přednáška provede posluchače cestou od latiny k románským jazykům a ukáže, jak se jazyková změna může historicky projevovat mezi inovacemi a tradicí.
- 19:00–20:00 / učebna S5
Latinskoamerická španělština: pestré významové variace
Markéta Šmídová / Ústav romanistiky FF JU
Fresa je jahoda – ale někde také snob. Camión je kamion – ale někde také autobus. A usted je vykání – ale někde také tykání. Že je v tom zmatek? Přesto si všichni rozumí! Seznamte se prostřednictvím interaktivního workshopu s geografickými proměnami jediného jazyka.
- 19:00–20:00 / učebna S1
Jak člověk proměnil hraniční hvozd Novohradských hor
Tereza Šálková, Jan Ciglbauer, Libor Vobejda, Markéta Augustýnová, Jan John, Michal Bureš / Archeologický ústav FF JU
K odlesňování Novohradských hor docházelo minimálně od počátku 13. století. Zachycuje ho pyl obilí a jeho plevelů uložený ve vlhkých sedimentech Žofínského pralesa. Příchozí lidé intenzivně těžili dřevo a pálili dřevěné uhlí potřebné pro sklárny a po třicetileté válce také pro hutě, které zpracovávaly železnou rudu. Předpokládá se, že podíl buku v lesích se mohl snížit ve prospěch jedle v důsledku středověkého využívání jeho dřeva jako paliva a pro výrobu potaše. V 19. století pak masivně přibylo smrku.
- 20:00–21:00 / učebna S1
Zamyšlení nad proměnami v archeologii jižních Čech
Martin Pták / Archeologický ústav FF JU
V průběhu věků došlo v dějinách lidstva k řadě proměn. Ty, které se projevily v hmotné kultuře, lze zkoumat a dokumentovat archeologickými metodami. V přednášce bude pojednáno o zásadních i zdánlivě marginálních proměnách na příkladech z archeologie jižních Čech. Přednáška bude doplněna ukázkou archeologických nálezů.
- 20:00–21:30 / posluchárna P1
Proměna římského světa v náboženství – od pluralitního polyteismu ke striktnímu monoteismu
Stanislav Doležal / Historický ústav FF JU
Římská říše se v náboženském smyslu v průběhu pozdní antiky transformovala ze světa, kde obyvatelé říše svobodně vyznávali kterékoli boha či bohy, které si z neuvěřitelně pestré nabídky kultů vybrali, až ke stavu, kdy se křesťanské náboženství stalo státním a téměř jediným možným kultem; a tento trend postihl postupně celou Evropu. Přednáška se pokusí tuto proměnu vysvětlit a popsat.