Prohlášení Asociace děkanů filozofických fakult ČR k situaci na Ukrajině

lofo-ad_ff

Asociace děkanů filozofických fakult České republiky důrazně odsuzuje agresi Ruské federace proti Ukrajině, samostatnému a nezávislému státu s právem na sebeurčení. Odmítá velmocenskou politiku prezidenta Putina, která pošlapává mezinárodní právo, hodnoty evropské civilizace a mírového soužití mezi státy. Odmítá zároveň i snižování významu Ukrajiny ve starší i moderní historii Evropy, které je zcela absurdním pohrdáním dějinami, kulturou a jazykem ukrajinského národa.

Naše historická zkušenost z roku 1938 a 1968 podtrhuje skutečnost, že se dnes na Ukrajině bojuje i za naši svobodu a uchování demokracie.

My, děkani a děkanky českých filozofických fakult, vyjadřujeme plnou podporu krokům vlády České republiky na pomoc napadené Ukrajině. Podporujeme též tvrdé kroky proti agresorovi na úrovni Evropské unie.

Jsme připraveni v koordinaci s našimi univerzitami a v návaznosti na kroky České konference rektorů i MŠMT poskytnout podporu a pomoc uprchlíkům před válkou, a to zejména studentům a akademickým pracovníkům. Jsme zapojeni do humanitární a další nezbytné pomoci. Budeme i nadále aktivně podporovat naše současné ukrajinské studenty a hledat cesty pro přijetí nových studentů z Ukrajiny.

Prohlášení České konference rektorů k válce na Ukrajině

(pdf ke stažení)

Brno, 24. 2. 2022

Rektorky a rektoři vysokých škol ČR, členové České konference rektorů (ČKR), jsou šokováni dalším vývojem situace na Ukrajině, kde se Rusko dopustilo a dopouští zcela účelové a promyšlené vojenské agrese vůči jinému nezávislému státu.

ČKR velmi důrazně odsuzuje postup Ruska a jeho násilnou a dobyvačnou politiku. Každý nezávislý stát má právo demokraticky rozhodovat o své budoucnosti a svém směřování. To, čeho se Rusko dopouští, je pošlapáním nejen mezinárodního práva, ale také všech ideálů evropské civilizace a mírového soužití mezi evropskými národy. Ruské vedení svými posledními kroky vyřazuje Rusko ze společenství civilizovaných evropských států 21. století.

My v České republice – s naší historickou zkušeností z let 1938 a 1968 – musíme být zvlášť ostražití a měli bychom velmi akutně vnímat vážnost současné situace a varovat před ní. Je ohromující, jak moc současná rétorika ruského vedení připomíná rétoriku nacistů a jejich agresivní a dobyvačnou politiku, kterou uplatňovali vůči Československu v roce 1938. Současné ruské vedení používá stejný slovník, za kterým se skrývá podobný způsob uvažování.

ČKR v současné situaci apeluje na českou politickou reprezentaci, aby se – ve spolupráci s našimi evropskými partnery a spojenci – velmi aktivně a iniciativně podílela na rychlé a rozhodné celoevropské reakci vůči agresivním krokům Ruska. Evropa musí být jednotná.

Vysoké školy ČR, jejichž rektorky a rektoři jsou členy ČKR, jsou v rámci svých možností připraveny poskytnout pomoc ukrajinským občanům v tíživé životní situaci, zejména pak studentům a akademikům, a aktivně se zapojit do humanitární a další nezbytné pomoci.

ČKR podniká a bude dále podnikat kroky, které umožní efektivní pomoc občanům země, která se dnes stala terčem otevřené ruské agrese.