Prof. PhDr. Jitka Radimská, Dr., obdržela Cenu rektora JU za prestižní vědeckou publikaci za rok 2020

Cena byla udělena za publikaci Les livres et les lectures d’une princesse au XVIIe siècle.

Publikace představuje v širších dobových souvislostech osobní knihovnu kněžny Marie Ernestiny z Eggenbergu (1649–1719), která žila v letech 1666–1717 na zámku v Českém Krumlově. Knihovna se vyvíjela v čase, její konečnou podobu jí vtiskli knížecí knihovníci i samotní majitelé, a to jak výběrem knih, tak aktivním čtenářským zájmem. Na základě podrobného studia archivních materiálů, z části dosud nepublikovaných (ve spolupráci s dr. Václavem Grubhofferem) přináší portrét výjimečné čtenářky, která reprezentovala nejen svoji společenskou vrstvu a dobu, ale která v rukopisných poznámkách projevila i své vlastní názory, morální úvahy či prožité zkušenosti. Inventář knih je opatřen užitečnými rejstříky autorů, názvů knih (v případě anonymních děl), míst a roků vydání. Spolu s doprovodnými ilustracemi představuje cenný příspěvek k dějinám nakladatelské činnosti a k dějinám čtenářství v době Ludvíka XIV. Kniha vyšla v prestižním nakladatelství Honoré Champion a má mezinárodní dosah.

K ocenění blahopřejeme!