Skip to main content

Příběhy a dějiny před našima očima. Odborná exkurze českých a rakouských historiků umění

O tom, že v jižních a jihozápadních Čechách je možné vidět historické souvislosti a změny takříkajíc na každém kroku, se mohli přesvědčit studenti z českobudějovické a salcburské univerzity na šestidenní odborné exkurzi, která se po několika odkladech z důvodu protiepidemických opatření nakonec konala až letos ve dnech 20. až 26. září.

 V rámci projektu s názvem „Přes hranice: česko-německo-židovská kulturní krajina", realizovaným díky podpoře z prostředků programu AKTION Česká republika – Rakousko, navštívili salcburští studenti a studentky dějin umění a bohemistiky významná místa, která jim přiblížila úzké vazby mezi oběma sousedními zeměmi.

Někteří z rakouských účastníků exkurze nikdy předtím v České republice nebyli, a proto byli překvapeni, jak jim mnohé věci navzdory jazykové bariéře připadaly povědomé: od typů staveb, které jsou si podobné ve všech regionech habsburské monarchie, až po každodenní kulturu, která se navzdory zdánlivě cizím názvům pokrmů příliš neliší od tradiční kuchyně v dnešním Rakousku. „Byla jsem sice dvakrát v Praze, ale když jsem dnes viděla tu klidnou pošumavskou krajinu, uvědomila jsem si, že by se tady asi odpočívalo mnohem lépe, než ve slavných přeplněných turistických destinacích, jako je například Mallorca. Jenže o kráse a přednostech této krajiny ví v dnešním Rakousku bohužel jen málokdo“,  vzpomíná na cestu autobusem mezi Vimperkem a Klatovy studentka Karin Buchauerová ze Salcburku.

Úzké vazby mezi sousedními regiony se sice již od středověku projevují v hmotné kultuře, ale péče o ně vyžaduje neustálou komunikaci a osobní poznávání. Za příklady z minulosti může sloužit čilý ruch na středověké obchodní stezce, nazývané Zlatá či přátelské a rodinné vazby podnikatelů a umělců novějších epoch. Z hlediska památkové péče jsou pak obzvláště působivé vrstvy maleb v bývalém dominikánském kostele v Českých Budějovicích nebo v Dolním zámku ve Vimperku. „V jižních a jihozápadních Čechách by ale bylo možné uskutečnit exkurzi vždy jen po stopách gotiky, renesance či baroka, neboť z každé této epochy je zde mnoho významných uměleckých děl a staveb,“ říká vedoucí smíšené skupiny Hynek Látal z Ústavu věd o umění a kultuře Filozofické fakulty JU. Odborné komentáře k navštíveným památkám zazněly nejen z úst studentů a studentek, ale také obou salcburských profesorů, historičky umění Sigrid Brandt a slavisty Petera Deutschmanna.

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1