Pouť smíření / Wallfahrt der Versöhnung

Pouť smíření / Wallfahrt der Versöhnung připomenula, jak velkým darem je mír.


Mgr. Tomáš Pancíř z Archeologického ústavu Filozofické fakulty JU ve spolupráci s městem Nová Bystřice a obcí Reingers uspořádali v sobotu 11. 6. 2022 v obci Klášter u města Nová Bystřice pietní událost Pouť smíření / Wallfahrt der Versöhnung, konanou u příležitosti přepohřbení civilních obětí druhé světové války.

V nedávné době se díky jedné z pamětnických výpovědí místní rodačky podařilo lokalizovat a odkrýt doposud neznámé hroby celkem dvanácti civilistů z období konce druhé světové války. Hroby byly nalezeny na poli u křížku poblíž vesnice Blato archeologem Mgr. Tomášem Pancířem, doktorandem Archeologického ústavu Filozofické fakulty JU, který se zabývá archeologií konfliktu druhé světové války a tehdejšími osudy obyčejných lidí prchajícími před válkou.

„I přes nejasný původ nalezených obětí a národnost by neměli tito lidé být opomíjeni, je nutné si je připomínat jakožto oběti války, které se ani přímo nezúčastnili, přesto na ni doplatili životem,“ vysvětlil Mgr. Tomáš Pancíř. Aby jejich místo spočinutí dále neohrožovala zemědělská technika, ostatky byly přemístěny na hřbitov u kostela Nejsvětější Trojice v Klášteře, kam měla dle záznamů cesta nalezených civilistů před 80 lety původně směřovat. V rámci události tak byla jejich poslední pouť symbolicky dokončena, jedincům dopřán klid a pochování se všemi křesťanskými poctami.

Ve 13:00 proběhl sraz se všemi zájemci v obci Klášter, odkud vedla vzpomínková a symbolická pouť k místu nalezení obětí u křížku poblíž vesnice Blato, při které o objevu Tomáš Pancíř blíže pohovořil. Průvod se následovně vrátil zpět do obce Klášter.

Ve 14:00 proběhla v Kostele Nejsvětější Trojice pod vedením české a rakouské církve křesťanská mše za zemřelé. O hudební doprovod se postaral pěvecký sbor Základní umělecké školy Piaristické náměstí. Po mši došlo k přesunu na hřbitůvek v Klášteře, kde došlo k církevnímu požehnání zesnulým a jejich přepohřbení. Součástí aktu bylo i slavnostní odhalení pamětní desky, položení věnce a proslovy organizátorů akce. Akt byl taktéž doprovázen zpěvy sboru umělecké školy, kterému následovně organizátoři poděkovali a předali ocenění za dobrovolnou participaci na programu.


Autor fotografií: Michal Petřík

Fotogalerie

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice +420 387 774 801 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice+420 387 774 801 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1