Odborná praxe studentů FF JU na Karlově hrádku u Purkarce v r. 2024
Ve dnech 2.–13. 9. 2024 se na Karlově hrádku u jihočeského Purkarce konala praxe studentů archeologie z Archeologického ústavu FF JU v Českých Budějovicích, jíž se zúčastnilo v průměru 10 studentů denně a 2 pedagogové.
Terénní práce byly v letošním roce zacíleny do severovýchodní části hradu, tedy do míst, kde na východní část hradního paláce navazovala kaple a na ni jižně místnost východní obvodové zástavby. V celkem 5 sondách byly zjištěny a preparovány nálezové situace, obsahující relikty středověkého zdiva na maltu, místa vstupů do přízemí jednotlivých místností ve směru z nádvoří ad. Odkryté stavební relikty i získané hmotné nálezy vypovídají o době výstavby, o životě na hradě a o jeho zániku zřejmě již ve druhé polovině 13. století. K významným dobovým hmotným nálezům lze počítat množství získaných kamenných architektonických článků z ostění vstupů, části klenebních žeber z kaple, stavební keramiku (zvl. středověké cihly s prstováním), značné množství osteologických nálezů a užitkovou keramiku. Pro následné analýzy byly průběžně odebírány vzorky zeminy. Studenti se v terénu učili postupům při exkavaci a dokumentaci středověké památky (stratigrafie, popisy nálezových situací, vedení terénního deníku, prvotní evidence nálezů ad.).
Účastníci praxe bydleli v nedalekém purkareckém hotelu Pelikán, kde jim byl k dispozici i společenský sál. Ve středu 4. 9. 2024 a 11. 9. 2024 se v něm ve večerních hodinách uskutečnil přednáškový cyklus pod pracovním názvem „Co se do výuky nevešlo“, který byl díky atraktivním tématům nabídnut vedle odborníků a studentů také veřejnosti. V průběhu praxe se díky vstřícnosti majitele hotelu Relax Purkarec uskutečnila vyjížďka lodí po Vltavě, aby studenti poznali okolí Karlova hrádku s významnými památkami po pravěkém a středověkém osídlení (hradiště Baba, Karlův hrádek, Purkarec ad.).
V průběhu studentské terénní praxe proběhla dvakrát ve dnech 5. a 12. 9. 2024 – v rámci celostátní akce “Archeologické léto 2021” – návštěva hradu předem nahlášenými zájemci, kteří měli možnost vidět, jak se archeologický terénní výzkum provádí a diskutovat s pedagogy i studenty přímo na zkoumaném místě. Během desetidenní práce byla památka navštívena mnoha dalšími skupinami zájemců (jihočeští archeologové a archiváři, zaměstnanci městského úřadu z Hluboké nad Vltavou, soukromé gymnázium Praha ad.) a dalších návštěvníků (zvl. cykloturisté), jimž se archeologové i studenti věnovali individuálně.