Mimořádný úspěch v soutěži GA ČR

Největší český poskytovatel grantů na podporu základního výzkumu – Grantová agentura České republiky (GA ČR) podpoří od příštího roku za Jihočeskou univerzitu celkem 5 projektů, z nichž 2 budou z Filozofické fakulty JU.

Podporu na řešení svých tříletých výzkumných projektů získali z Filozofické fakulty JU prof. PhDr. Ondřej Pešek, Ph.D. a PhDr. Markéta Skořepová, Ph.D.:

• prof. PhDr. Ondřej Pešek, Ph.D., Ústav romanistiky FF JU

Model globální struktury textu. Lingvistická analýza starofrancouzských fabliaux

Cílem projektu je rozpracovat vybrané komponenty současných modelů globální textové struktury. Na základě těchto modelů budou analyzovány některé lokální textové jevy v souboru textů starofrancouzských fabliaux. Projekt tak řeší i specifické problémy francouzské diachronní textové lingvistiky.

• PhDr. Markéta Skořepová, Ph.D., Historický ústav FF JU

Nalezenci. Péče o děti bez rodičů ve venkovském prostředí 19. století

Cílem projektu je zaplnit mezeru v poznání péče o opuštěné děti v Čechách a na Moravě v průběhu 19. století. Projekt se zaměří především na výzkum systému zajišťování pěstounské péče a její praktické fungování. Pozornost se tedy přesune od vnitřního fungování charitativních institucí k výchově dětí v pěstounských rodinách a jejich životním osudům.

Řešitelům projektů gratulujeme k velkému úspěchu!

GA ČR podpoří od roku 2024 celkem 332 nových standardních projektů za 2,63 mld. Kč. Návrhy projektů s délkou řešení až tři roky mohou podávat všichni badatelé a jejich týmy bez ohledu na jejich věk a zkušenosti. Návrhy vědeckých projektů prochází dvoufázovým hodnocením, do kterého je zapojeno více než 500 českých vědců a další stovky zahraničních odborníků. Ti zaručují jak odbornost, tak objektivitu procesu hodnocení. Podpořené projekty pokrývají celou škálu témat základního výzkumu.