Skip to main content

Exkurze studentů dějin umění do historického Tyrolska

V letním semestru proběhla společná exkurze studentů dějin umění z FF JU a Univerzität Salzburg podpořená programem Aktion ČR-Rakousko.


Sněžení a chladno, ale i kvetoucí šeříky a letní teploty v jediném týdnu. S takovými extrémy se na své šestidenní exkurzi do historického Tyrolska setkali studenti dějin umění z FF JU a salcburské univerzity, která proběhla ve dnech 16.–21. dubna a byla velkoryse finančně podpořena programem Aktion ČR-Rakousko.

Program odborného mezinárodního projektu byl rovnoměrně rozdělen mezi dnešní rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko a italskou část nazývanou jako jižní Tyrolsko (Alto Adige a Trentino). Obě dnes moderní hranicí rozdělené oblasti spojuje nejen společná historie více než pěti set let pod nadvládou Habsburků, ale do velké míry rovněž používání němčiny.

Během třech dnů v rakouské a třech dnů v italské části historického Tyrolska přednesli studenti ve vybraných památkách své referáty v angličtině a rovněž si vyslechli odborný výklad místních odborníků.

Během návštěvy Innsbrucku se účastníci seznámili zejména se zdobnou architekturou tzv. Zlaté stříšky, unikátním vybavením dvorského kostela či zámkem Ambras, které názorně dokumentují reprezentační strategie Habsburků v rezidenčním městě. V Bolzanu skupinu během letního počasí celé odpoledne provázela Dr. Waltraud Kofler Engl čtvrtěmi, které byly postaveny v době fašistické vlády v Itálii, a pomocí promyšleného urbanismu a výzdoby staveb tak v převážně německém městě prezentovaly novou převahu italského živlu. Před návštěvou Brixenu s jeho dómem a navazující křížovou chodbou s freskami vytvořenými pod vlivem českého krásného slohu provedl účastníky během dopoledne kurátor muzea v Neustiftu Dr. Hanns-Paul Ties tamním klášterem, přičemž se studentům nabídlo několik možností, jak si v terénu ověřit a prohloubit praktické schopnosti v oblasti datování a slohového zařazení památek. K vrcholům celého projektu jistě patřila návštěva hradu Buonconsiglio v Tridentu. Především fresková výzdoba Orlí věže s cyklem měsíců účastníkům názorně ukázala, jak silný vliv mělo malířství krásného slohu na velkou část střední Evropy kolem a po roce 1400. Dvě krátké zastávky na zpáteční cestě v poslední den projektu představily účastníkům historická města Hall i.T. a Schwaz především v souvislostech památkové péče.

Přiložené fotografie dokumentují jednotlivé zastávky a aktivity, shrnutí všech referátů jsou obsažena v brožuře, která k projektu vznikla.

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1