Úspěch studentky Kláry Nikitínské v soutěži Premio Iberoamericano

Bronzový úspěch studentky Kláry Nikitínské v prestižní soutěži Premio Iberoamericano

27. ročník soutěže o Iberoamerickou cenu, udělovanou za nejlepší esej na libovolné téma z oblasti umění, historie, kultury či literatury, přinesl Filozofické fakultě historicky první umístění na stupních vítězů. Odbornou porotu složenou z představitelů velvyslanectví iberoamerických zemí v České republice oslovil literární příspěvek na téma El feminismo en las obras de Federico García Lorca z pera studentky Ústavu romanistiky.

Ve své eseji se Klára Nikitínská zamýšlí nad postavením žen v Lorkových dílech La casa de Bernarda Alba, Yerma a Doña Rosita, la soltera, a zajímá ji především otázka potlačování ženství, význam panenství a postavení svobodné ženy v Lorkově éře. Výstižně však poukazuje také na nadčasovost vykreslení ženských postav, jejichž úděl nazírá i v kontextu moderní doby a české společnosti.

Esej byla třetím místem oceněna pro svou originalitu a aktuálnost na slavnostním předávání cen ve Vlasteneckém sále Karolina dne 12. května 2022. Při této příležitosti se studentka seznámila se zástupci diplomatického sboru iberoamerických zemí, s nimiž krátce pohovořila na téma své práce.

Kláře blahopřejeme, děkujeme za reprezentaci a věříme, že její úspěch (a finanční odměna, kterou získala) bude inspirovat a motivovat i další studentky a studenty k účasti v nadcházejících ročnících.

Rozhovor s Klárou Nikitínskou a dalšími finalistkami letošního ročníku si můžete ve španělštině poslechnout na Radio Prague International.