„Bavorský semestr“ na UAG FF JU

Zimní semestr tohoto akademického roku bude na Ústavu česko-německých areálových studií a germanistiky „Bavorský“. V rámci přednášek k různým aspektům česko-bavorského sousedství a dlouholeté kooperace mezi oběma zeměmi navštíví Filozofickou fakultu Jihočeské univerzity hosté z řady přeshraničních institucí. Tento „Bavorský semestr“ je zamýšlen jako první část cyklu semestrálně členěných akcí, které na jedné straně reflektují skutečnost, že se intenzivní česko-bavorská spolupráce již dlouhá léta úspěšně realizuje na mnoha úrovních (Ústav česko-německých areálových studií a germanistiky, Jihočeská univerzita, město České Budějovice, Jihočeský kraj), na straně druhé budou mít studenti a studentky možnost aktivně zažít propojení studia (germanistiky i „areálu“) s praxí.
Všechny zájemce srdečně zveme na následující akce (ke stažení v pdf → ZDE).

17. 10. 2023, 12.15–13-45, P2 – FF JU České Budějovice

• Krátký úvod do bavorsko-českých vztahů

Jana Hrdá (Bavorská státní kancelář / Praha)

• Bavorský vysokoškolský systém, studijní možnosti a stipendia

Martina Guttenberger (Bavorsko-česká vysokoškolská agentura)

Obě akce budou probíhat v českém a německém jazyce.

23. 10. 2023, 13.00–14.00, S1 – FF JU České Budějovice

• Přeshraniční spolupráce hasičských sborů na česko-bavorské hranici

Karl Matschiner (Tisková kancelář Okresní úřad Freyung-Grafenau)

7. 11. 2023, 12.15–13.50, P2 – FF JU České Budějovice

Zrušeno z důvodu rektorského volna (náhradní termín proběhne v letním semestru)

• Představení nadace a jejích cílů v kontextu česko-bavorské spolupráce

Dr. Markus Ehm (ředitel regionálních projektů pro střední Evropu, Nadace Hannse Seidela v Mnichově)

Akce bude probíhat v českém a německém jazyce.

6. 12. 2023, 18.00, Goethecentrum České Budějovice, Krajinská 2

• „Kdo tomu má rozumět?“. Bavorské dialekty. Přístupy v teorii a praxi.

Dr. habil. Christine Pretzl