Prof. PhDr. Alena Jaklová, CSc., obdržela od rektora JU pamětní medaili JU

Prof. PhDr. Alena Jaklová, CSc., obdržela od rektora JU pamětní medaili JU za dlouholetý osobní přínos k rozvoji Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Prof. A. Jaklová je spojena s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích od jejích začátků. Když 28. září 1991 univerzita vznikla, prof. Jaklová byla při tom. Tehdy už od roku 1976 pracovala na Pedagogické fakultě, která spolu s Provozně ekonomickou fakultou tvořila základ Jihočeské univerzity. Na Pedagogické fakultě vedla od roku 1990 Katedru českého jazyka a literatury, v druhé polovině 90. let působila na Filozofické fakultě Rýnské Friedrich-Wilhelmovy univerzity v Bonnu, v letech 2001 až 2004 na Univerzitě v Pasově. Když byla v roce 2006 založena Filozofická fakulta JU, vykonávala po čtyři roky funkci proděkanky pro vědu a pro zahraničí. V roce 2009 na FF JU založila nový ústav – Ústav evropských teritoriálních studií. Výuku v něm zajišťovali vedle akademických pracovníků FF JU také akademici EF JU a rovněž vysokoškolští učitelé z Univerzity Pasov. Tento Ústav se po spojení s Germanistikou FF JU v roce 2013 transformoval v Ústav česko-německých areálových studií a germanistiky. Prof. Jaklová ho vedla až do září 2023. Aby výčet činností prof. Jaklové na JU byl kompletní, uveďme ještě její působení ve funkci prorektorky pro studium v letech 2010-2011.

Je zřejmé, že většinu profesního života strávila prof. Jaklová na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Celý její dosavadní život byl ale se školou těsně propojen. To dokládá jak jejích sedm titulů (2x Mgr., PhDr., CSc., 2x doc., prof.), tak i skutečnost, že v září t. r. uplynulo 50 let, co ve školství působí.

K udělení pamětní medaile paní profesorce srdečně gratulujeme!