Úspěšné zakončení projektu TEFE a start TEFE A+

Nová kapitola ve vzdělávání učitelů angličtiny: Filozofická fakulta JU úspěšně zakončila projekt TEFE (ID 2020-1-CZ01-KA203-078201), který v období 2020–2023 společně vedla s dalšími pěti partnerskými evropskými univerzitami: Aston University, Birmingham (UK), Comenius University v Bratislavě (SK), Jagellonian University v Krakově (PL), Public University of Navarra, Pamplona (SP) a University of Passau (GE). Závěrečná hodnotící zpráva, kterou zveřejnila česká národní agentura pro mezinárodní vzdělávání a výzkum (DZS), vyzdvihla pozitivní výsledky a úspěšné dosažení cílů projektu.

Hlavním publikačním výstupem projektu je online kompetenční rámec TEFE pro internacionalizaci pedagogické praxe a zaměstnatelnosti (TEFE Framework for the Internationalisation of Teaching Practice and Employability), který slouží jako nástroj pro sebehodnocení, reflexi a systematické rozvíjení specifických profesních kompetencí studentů učitelství anglického jazyka v procesu internacionalizace učitelského studia a praxí. Do projektových aktivit se opakovaně zapojily mezinárodní týmy studentů učitelství, univerzitních pedagogů, provázejících učitelů a mentorů, kteří se seznámili s národními modely vzdělávání učitelů, měli možnost účastnit se náslechových hodin angličtiny na různých typech škol a společně reflektovali kulturně podmíněná specifika výuky angličtiny v partnerských zemích. Tyto aktivity přispěly k vybudování mezinárodní profesní komunity vzdělavatelů budoucích učitelů anglického jazyka a studentů i absolventů učitelství, jejichž vzájemná spolupráce dnes výrazně přesahuje rámec projektových aktivit.

Ve světle dosavadní odvedené práce bylo proto pro Ústav anglistiky FF JU velkým úspěchem získat grant pro navazující projekt TEFE A+, který bude konsorciem TEFE realizovaný v rámci programu Erasmus+ Partnerství pro spolupráci. Projekt TEFE A+ usiluje o zavedení mezinárodní pedagogické praxe (International Teaching Practice – ITP), vytvoření mezinárodních pedagogických stáží a poskytování podpory mentorům budoucích učitelů Aj. Úkolem projektu je také šířit implementaci kompetenčního rámce TEFE. Rádi bychom proto oslovili zejména naše studenty učitelství s výzvou sledovat aktuální události a aktivně se zapojit do projektových aktivit TEFE A+, včetně získání zkušeností s výukou v mezinárodním prostředí. Rovněž srdečně zveme školní mentory a další zájemce o vzdělávání, aby se stali členy naší TEFE profesní komunity.

Na závěr bychom rádi poděkovali naší fakultě, studentům a akademikům, kteří již přispěli k dosažení úspěchu v rámci projektu TEFE a doufáme, že s námi budou i nadále sdílet svou podporu a zkušenosti při realizaci nového projektu TEFE A+.

Projektové výstupy jsou nyní k dispozici na platformě Erasmus+ Project Results Platform a na webových stránkách projektu TEFE https://tefe.online. Srdečně vás zveme k návštěvě stránek.