Úspěšný začátek „Bavorského semestru“ na UAG FF JU

Úvod, jak se sluší a patří: plná posluchárna, informativní program a příjemně strávený čas pro všechny zúčastněné. Tak by se daly shrnout úvodní přednášky, které proběhly 17. září v rámci „Bavorského semestru“ pořádaného Ústavem česko-německých areálových studií a germanistiky.

Po krátké úvodní řeči pana rektora a pana děkana se slova ujala paní Jana Hrdá, referentka Zastoupení Svobodného státu Bavorsko v České republice, která nastínila současné česko-bavorské vztahy a jejich vliv na kulturní bohatství obou zemí. Důraz byl kladen především na reprezentaci bavorské kultury v České republice, a to hlavně formou výstav, hudebních koncertů či konferencí. Paní Hrdá zmínila také možnost praktické stáže v Bavorském zastoupení v Praze. Závěrem přednášky byly zmíněny i aktuality související s touto organizací, především tedy vznik nového politického grémia, které by mělo sjednotit rozhodovaní v příhraniční oblasti mezi Bavorském a Českou republikou, a to hlavně v oblasti koordinace záchranných složek, vyučování českého jazyka a ochrany před přírodními katastrofami.

Druhá přednáška se naopak nesla především ve studentském duchu. Paní Martina GuttenbergerČesko-bavorské vysokoškolské agentury (BTHA) v rámci přednášky představila možnosti finanční podpory nejen vysokoškolských studentů, ale i akademiků, a to v podobě grantů, stipendií nebo mobilit. Zmíněna byla také důležitost propojovaní českých a bavorských univerzit, například formou projektů. Paní Martina Guttenberger, která je mj. kontaktní osobou pro stipendijní programy této agentury dále představila možnosti studia pro zahraniční studenty nejen na univerzitách, ale i na vysokých školách aplikovaných věd nebo na uměleckých školách. V rámci mobilit nabízí BTHA jak pobyty dlouhodobé, jako například roční stipendium na postgraduální studium, tak i pobyty kratší např. letní a zimní školy v Bavorsku.

Děkujeme všem zúčastněným a těšíme se na další „bavorské“ přednášky.