Autorka Alexandra von Poschinger představila na FF JU svou knihu "Zusammen wachsen"

„Nur wer seine Grenzen kennt, ist frei.“ Tato věta, kterou bychom přeložili jako „Jen ten, kdo zná vlastní hranice, je volný,“ zazněla v úvodu přednášky německé autorky Alexandry von Poschinger, která se uskutečnila na půdě Filozofické fakulty JU 7. března. Paní Poschinger představila svou novou knihu „Zusammen wachsen“, kterou vydala ku příležitosti loňského třicetiletého výročí vzniku Evropské unie. Zdůraznila, jak důležité (ne)jsou hranice – převážně pro obyvatele pohraničních regionů. Sama totiž pochází z Pasova a pamatuje si na doby, kdy byl k překročení nedaleké rakouské hranice nutný cestovní pas a do Čech se nesmělo jezdit vůbec. Diskutovalo se i o cestování, jazykových bariérách nebo hudbě, o které paní Poschinger, která se kromě psaní věnuje i hraní na violoncello, tvrdí, že je jakousi univerzální řečí. Do své knihy, z níž přečetla hned dvě ukázky, sesbírala rozhovory s mnoha inspirativními lidmi z Německa, Rakouska i České republiky. Jedním z nich je například jeden z nejznámějších českých ilustrátorů Jindra Čapek. Přednáška byla zakončena přáním, že se snad v budoucnu dočkáme i českého překladu knihy. Třeba někým z řad studentů Ústavu česko-německých areálových studií a germanistiky.