V Ostravě proběhlo jednání Asociace děkanů filozofických fakult

24. a 25. listopadu 2022 se v Ostravě uskutečnilo další setkání Asociace děkanů filozofických fakult (AD FF). Společného jednání se za Filozofickou fakultu zúčastnili děkan prof. PhDr. Ondřej Pešek, Ph.D., proděkan pro vědu a výzkum prof. PaedDr. Vladimír Papoušek, CSc., a proděkan pro studium Mgr. David Skalický, Ph.D.

Hlavním tématem dvoudenního setkání AD FF, které organizovala Filozofická fakulta Ostravské univerzity s děkanem a předsedou AD FF doc. Mgr. Robertem Antonínem, Ph.D., bylo upozornění na nerovné podmínky a podfinancování humanitních a sociálně-vědních pracovišť.

Podle AD FF je situace natolik kritická, že ohrožuje existenci mnoha oborů, a to zejména jazykových, psychologie nebo archeologie a dalších. Zájem o studium na filozofických fakultách přitom neklesá, počty uchazečů jsou stabilní, ubývají však vysokoškolští vyučující.

„Na filozofických fakultách dochází ke krizovému stavu, mnozí kolegové zejména z filologických kateder odcházejí do regionálního školství, neboť platové podmínky jsou zde lepší než na filozofických fakultách. S ministerstvem školství intenzivně jednáme od jara tohoto roku, ale dosud nedošlo k žádnému posunu a současná situace se s inflací a vyššími energiemi výrazně zhoršuje. Mnozí akademičtí pracovníci nejsou schopni zajistit své životní náklady,“ uvedl na jednání doc. Mgr. Robert Antonín, Ph.D.

Celá tisková zpráva ze zasedání Asociace děkanů filozofických fakult a rozhovor s prof. Michaelou Hrubou, děkankou Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, a doc. Robertem Antonínem ke stažení zde: