Třetí ročník setkání učitelů dějepisu a přednáška PhDr. Jiřího Suka, Ph.D., DSc., na téma 17. listopad 1989 očima pamětníka i historika

V úterý 9. dubna 2024 proběhlo na půdě Filozofické fakulty Jihočeské univerzity již třetí setkání učitelů dějepisu ze základních a středních škol Jihočeského kraje. Kromě více než třiceti pedagogů se akce pořádané Historickým ústavem účastnily také dvě desítky studentů učitelství dějepisu magisterského studia. Ústředním tématem letošního roku byly moderní trendy v dějepisném vzdělávání. Po úvodním slovu děkana Filozofické fakulty prof. PhDr. Ondřeje Peška, Ph.D., a ředitele Historického ústavu prof. PhDr. Václava Bůžka, CSc., zahájil didaktickou sekci Mgr. Jaroslav Pinkas, Ph.D., který přednesl zajímavý příspěvek Jak se píše učebnice dějepisu. Prezentaci příkladů dobré praxe a tandemové výuky představily Mgr. Veronika Zasadilová a Mgr. Barbora Šedivá ze Základní školy Fantova v Kaplici. O nedostatcích badatelské učebnice dějepisu pojednal doc. PhDr. et Dr. phil. Ivo Cerman, Ph.D. Tradiční závěr didaktické části obstarala praktická ukázka badatelské lekce, věnovaná tématu legitimity politického násilí a moderovaná Mgr. Jaroslavem Králem. Příjemné setkání završila odpolední přednáška PhDr. Jiřího Suka, Ph.D., DSc., z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky, která se uskutečnila v zaplněné posluchárně P1 a ukázala, jakým způsobem lze nahlížet na 17. listopad 1989 očima pamětníka i historika. Neustále rostoucí zájem pedagogů i studentů účastnit se setkání učitelů dějepisu je velkým příslibem i závazkem do dalších ročníků.

Jaroslav Král