URO/QZN4 Písemná zkouška - překlad z francouzštiny

URO/QZN4 – Písemná zkouška: překlad z francouzštiny

Písemný překlad textu z francouzštiny do češtiny.

• Studenti mají na výběr ze dvou srovnatelně obtížných textů, typicky však různého žánru a stylu (může jít o text odborný a/nebo umělecký).
  • Rozsah překladu: cca 1 strana.
  • Na vypracování mají studenti čas 3 hodiny.
  • Studenti mohou používat tištěné výkladové i překladové slovníky (poskytne examinátor), zároveň mají přístup na Internet (skrz vlastní notebooky), kde mohou použít zejm. různé elektronické slovníky a terminologické databáze.
  • Nepřípustné je použití nástrojů pro komunikaci se třetími osobami (e-mail, chat, sociální sítě, apod.), během zkoušky je také zakázáno používat mobilní telefon.
  • Překlad lze odevzdat buďto v rukopise nebo elektronicky (s využitím vlastního notebooku). Při elektronickém odevzdání student zašle vypracovaný překlad e-mailem fyzicky přítomnému členu komise, který ihned na místě ověří, že odevzdaný text byl řádně doručen. CAT nástroje se při zkoušce nepoužívají.

typ chyby

specifikace

počet bodů

min. počet bodů

velký posun

závažný posun významu měnící smysl sdělení

pokud se v textu vyskytne, výsledek je hodnocen známkou „nevyhověl"

malý posun

nemění smysl sdělení, pouze nepatrně „posouvá", zkresluje

2 z 5

jazyková správnost

interference větných vzorců, AČ, chybný převod internacionalismů

stylistická adekvátnost

posun rejstříku

pravopisné chyby

pokud jsou závažné a to tak, že zásadním způsobem posouvají význam, hodnotí se jako velký posun, tedy jako „nevyhověl"

Přepočet bodů na známky

Minimální počet bodů pro úspěšné splnění zkoušky je 10 z celkových 20 (tj. 50%), nicméně při hodnocení jsou brány v úvahu vnitřní podmínky pro každý typ chyby. To znamená, že i při celkovém dostačujícím počtu bodů nebude překlad hodnocen jako úspěšný, pokud v jednotlivých typech chyb bude překročen počet dílčích chyb (např. 6x posunutý rejstřík).

počet bodů

známka