Historie - Archeologie

Bakalářské dvouoborové studium

Název studijního oboru: Archeologie(dvouoborové)
Forma studia: prezenční

Kombinace: Historie - Archeologie

Studijní plán: Archeologie

Dvouoborový společný základ

◾ Cíle studia studijního oboru:

Cílem studia je připravit vysokoškolsky vzdělané odborníky se zaměřením na archeologickou památkovou péči a využít jejich znalostí z oboru archeologie v oblastech vědy a výzkumu (terénní technik, asistent vedoucího archeologického výzkumu, dokumentační pracoviště), státní správy a samosprávy (příprava podkladů z oblasti archeologie pro potřeby památkové péče) a muzejnictví (základní způsoby třídění, dokumentace a evidence archeologických sbírek).

◾ Rozsah státních závěrečných zkoušek:

1. Obhajoba bakalářské práce.
  2. Zkouška z archeologie a historie

◾ Profil absolventa studijního oboru obsahuje:

1. vymezení výstupních znalostí a dovedností:

Dějiny oboru, terminologie, chronologie; znalost pravěkého, středověkého a postmedieválního období na základě archeologických pramenů na území ČR a v Evropě; základní orientace v archeologii a státní památkové péči; základy pravěké a historické hmotné kultury; základní znalosti z environmentální archeologie, archeologie v muzejní praxi - základní způsoby dokumentace a evidence; aplikace základních archeologických metod a postupů v terénní praxi.

2. kvalifikační připravenost a míra profesní adaptability na podmínky a požadavky praxe:

Studium je zaměřeno na zvládnutí základní teoretické a praktické oborové metodiky a její aplikace při výkonu archeologické památkové péče v praxi. Vedle výuky slouží k naplnění tohoto programu i seminární příprava (specializované exkurze, práce s materiálem a odbornou literaturou) a terénní praxe, kde se studenti učí základním postupům při záchraně a ochraně archeologických lokalit a movitých nálezů. Studium se bude postupně zaměřovat na detailnější znalost hmotné kultury z historicky mladších (zvláště středověkých a postmedieválních) období tak, jak to vyžaduje současná potřeba na záchranných archeologických výzkumech (až 80 % terénních záchranných akcí se vztahuje k dějinám osídlení od středověku po novověk). S ohledem na potřeby státní správy a samosprávy by měl být absolvent schopen v základních bodech znát a interpretovat legislativu v oblasti archeologie a památkové péče.

3. charakteristika profesí a institucí, kde může uplatnit získané vzdělání:

1. profese
  • terénní technik archeologického výzkumu
  • asistent vedoucího archeologického výzkumu
  • pracovník specializovaného dokumentačního pracoviště souvisejícího s výkonem archeologické památkové péče
  • spolupracovník v oblasti státní památkové péče (příprava podkladů z oblasti archeologie)

2. instituce

• Archeologický ústav AV ČR a pracoviště pověřená prováděním archeologických výzkumů na území ČR (muzea, ústavy archeologické památkové péče, další právní subjekty s oprávněním
  • muzea a památníky
  • instituce státní správy a samosprávy (krajské úřady, obce s rozšířenou působností)
  • národní památkové ústavy, příp. jimi provozované objekty
  • oblast cestovního a turistického ruchu