Zpráva o letní škole 2017 ve slovinském Mariboru

Od 1. 7. 2017 do 13. 7. 2017 se ve slovinském městě Maribor konala 5. mezinárodní Letní škola programu CEEPUS - TRANS 2017, tentokrát s názvem TRANSlation und Migration.

Eliška Hrušková a Lucie Tomanová

Studentky 2. a 3. ročníku bakalářského oboru CNAS

 

Univerzita v Mariboru

Hlavním tématem letošní letní školy byla problematika překladu a tlumočení ve spojení s migrací. Na přednáškách, které se konaly téměř každý den cca od 9 do 16 hodin, jsme měly možnost si v němčině, nebo v angličtině poslechnout o spoustě zajímavých témat, jako je například tlumočení na mezinárodních konferencích, nebo správný překlad jídelních lístků. Hned druhý den jsme se zúčastnily kurzu slovinštiny k „přežití“, kde jsme se seznámily se základy slovinského jazyka, a mohly si potvrdit, že slovinština je v některých výrazech opravdu velmi podobná češtině, a proto jsme se celkem lehce naučily spoustu slovinských výrazů, které jsme poté běžně používaly při komunikaci např. v restauraci, nebo v obchodě po celou letní školu.

Ale nebylo to jen o přednáškách, program byl totiž opravdu pestrý. Kromě workshopů, se také konalo několik výletů, během nichž jsme mohly zase o něco víc Slovinsko poznat. Nejdříve jsme navštívily hlavní město Lublaň, kde jsme měly připravený dopolední program od zdejší filozofické fakulty a mimo jiné se dozvěděly např., jak se vyučuje němčina na lublaňské univerzitě. Odpoledne bylo věnované nejdříve komentované a poté individuální prohlídce města, s možností navštívit místní hrad, nebo jít se podívat na jednu z nejvyšších budov v Lublani, ze které se rozprostíral nádherný výhled na celé město. Večer se pak konala společná návštěva Rakouského velvyslanectví v Lublani, kde jsme si mohly osobně promluvit o všem, co nás zajímá s paní velvyslankyní Mag. Sigrid Berka.

 

     

Lublaň

 

Další den jsme strávily u slovinského pobřeží poblíž města Portorož, což jsme si opravdu užily. Celý den jsme měly volno, které se dalo využít k odpočinku a koupání v moři. Posledním z výletů byl zájezd do nejstaršího slovinského města Ptuj, kde jsme kromě samotného historického centra navštívily také Ptujský hrad. Součástí prohlídky byla výstava místních masopustních masek „kurent“, kde jsme se také dozvěděly vše o tradicích kurentu ve Slovinsku a o místních zvycích. Celý den byl pak příjemně zakončený návštěvou Termálního parku s tobogány.

 

     

                                                                                      Kurent                                                                                                               Portorož    

 

Během letní školy jsme měly možnost poznat spoustu nových lidí, nejen z různých koutů Evropy, ale dokonce až z daleké Kanady, protože letošního ročníku se poprvé účastnili tři kanadští studenti. Během našeho pobytu v Mariboru jsme se dozvěděly spoustu nových poznatků z oboru translatologie, procvičily si němčinu s angličtinou, nasbíraly zkušenosti a prožily spoustu skvělých zážitků.