Svazek 15 (2008)

B. Jiroušek a kol.: Proměny diskursu české marxistické historiografie (Kapitoly z historiografie 20. století)

HISTORIA CULTURAE XV, Studia 10

Kolektivní monografie v rozsahu 460 stran je věnována problematice marxistické historiografie v českých zemích (Československu), zejména v druhé polovině 20. století. Vedle teoretických kapitol v knize najdeme i texty věnované jednotlivým osobnostem, pojetí historické vědy, institucím, dílčím oborům historické vědy apod. (blíže připojený obsah).

OBSAH

Úvodem

I.

Česká marxistická a marxisticko-leninská historiografie.

Diskurs a možnosti výzkumu jeho proměn (B. Jiroušek)

Koncept totalitarismu - studená válka v teorii? (Ch. Brenner)

II.

Die Geschichtswissenschaften in der Volksrepublik Polen, der DDR und der Tschechoslowakei im Vergleich. Eine Einführung (M. Górny)