Panny a labutě - publikace studentek Oddělení dějin umění

Text knihy o um. dílech z let 1948-89 vychází z jejich bakalářských prací a je doplněn dalším výzkumem.

Kniha Panny a labutě. Umění ve veřejném prostoru a v architektuře Českých Budějovic z let 1948—1989 autorek Anny Novotné a Anny Ženíškové představuje výběr uměleckých děl umístěných ve významných architektonických dílech, v interiéru i v exteriéru, a na náměstích, ve veřejných parcích a prostranstvích. Jejich autory a autorkami byli významní tvůrci, jako Břetislav Benda, Karel Dvořák, Stanislav Zadražil, František Mrázek, Karel Hyliš, Jarmila Malátová, Ota Matoušek či Jan Halla. Jde o velmi rozmanitý soubor od soch představujících labutě, ptáky, alegorie žen a mateřství, milenecké párů, vyobrazení památek města, kraje, lidových tradic až po pomníky politických představitelů, Klementa Gottwalda a V. I. Lenina, které byly krátce po roce 1989 odstraněny.

Kniha obsauje dvacet tři hesel jednotlivých děl a je rozdělena do pěti kapitol s předmluvou historika umění Hynka Látala. Součástí knihy je mapa se 43 realizacemi, anglické resumé, životpisné medailony tvůrců a tvůrkyň a historické snímky.

Video ze slavnostního křtu s dalšími informacemi o knize můžete sledovat zde.

Knihu si můžete předobjednat zde.

Kromě facebookových stránek Panny a labutě obě studentky doplňují fotografiemi dalších realizací rovněž stejnojmenný instagramový účet.