Bohemistika (dvouoborové studium)

Jak se stát studentem?

Přijetí bez přijímacích zkoušek

Celkový studijní průměr za poslední 3 uzavřené roky studia nejvýše 1,90, průměrná známka z předmětu český jazyk a literatura nejvýše 1,50.

(Podrobnosti ohledně výpočtu celkového studijního průměru viz zde.)

Přijetí na základě ústního pohovoru

• Ústní přijímací pohovor bude prověřovat znalosti z českého jazyka a z dějin české a světové literatury.
  • Pohovor bude veden na základě soupisu literatury umělecké (české i světové), případně odborné (literárněhistorické a literárněteoretické, lingvistické), který uchazeč/ka předloží při ústním pohovoru.

Hodnocení (celkem uchazeč může získat 100 bodů)

• lingvistika = max. 45 bodů
  • dějiny české a světové literatury = max. 45 bodů
  • seznam literatury = max. 10 bodů

(Doplňující informace k pohovoru viz zde.)

Co tento obor nabízí?

•    Rozhled po české literatuře v syntetické podobě

•     Seznámení se stěžejními osobnostmi, díly a tendencemi světové literatury

•    Obeznámenost s různými literárněhistorickými metodologiemi a přístupy v rámci literárněteoretického diskurzu

•    Schopnost teoreticky uvažovat o jazyce a literatuře

•    Možnost podílet se na vědeckých aktivitách UBO FF JU v rámci projektů, které patří ke špičkovým v rámci celorepublikové i celosvětové bohemistiky

•     Možnost účasti na studentských aktivitách a podílení se na jejich tvorbě a podobě

•     Příležitost strávit část studia v zahraničí na některé z partnerských univerzit UBO FF JU (Glasgow, Vídeň, Drážďany, Berlín, Opole, Krakov, Padova…)

• Možnost absolvovat všechny typy studia (bakalářský, magisterský, doktorandský)

Garantující pracoviště

Ústav bohemistiky FF JU v ČB

Italský jazyk a literatura (dvouoborové studium)

Jak se stát studentem?

Přijetí bez přijímacích zkoušek

Celkový studijní průměr za poslední 3 uzavřené roky studia nejvýše 1,90, průměrná známka z předmětu italský jazyk nejvýše 1,50.

(Podrobnosti ohledně výpočtu celkového studijního průměru viz zde.)

Přijetí na základě ústního pohovoru

Uchazeči o studium, kteří nesplní podmínky přijetí bez přijímacích zkoušek, budou vybráni na základě ústního pohovoru. V ústním pohovoru uchazeči prokážou:

• Schopnost komunikovat italsky minimálně na úrovni A2 SERR (optimální je úroveň B1-B2).
  • Rozhled v italské literatuře. K pohovoru si uchazeči přinesou seznam přečtené beletrie, poezie a divadelních her od italských autorů (v češtině i v originále).
  • Orientace v následujících oblastech: dějiny Itálie; současný italský politický, společenský a ekonomický život; italské umění

Hodnocení (celkem uchazeč může získat 100 bodů)

• Schopnost komunikace v italském jazyce = max. 50 bodů
  • Diskuze nad seznamem přečtené literatury = max. 25 bodů
  • Znalost reálií, dějin a kultury Itálie = max. 25 bodů

(Doplňující informace k pohovoru viz zde.)

Co tento obor nabízí?

- Praktickou znalost italského jazyka na úrovni C1

- Rozhled v italské literatuře

- Schopnost teoreticky uvažovat o jazyce a o literatuře